Wpis z mikrobloga

Dlaczego w Ameryce elektryka w domu u odbiorcy energii jest błędnie zrobiona?

W Europie:
L1 - brązowy
L2 - czarny
L3 - szary
N = niebieski
PE - żółto-zielone


W US/A:
L1 - czarny
L2 - czerwony
L3 - niebieski
N - biały
PE - jak u nas, lub po prostu gołe druty...

Dlaczego na całym świecie nie mogą być te same kolory, chociaż u odbiorcy energii, bo w USA, to prawie przed każdym domem jest jeszcze transformator.

Dobrze, że nie mieszkam w Stanach zjednoczonych czy w Ameryce, #!$%@? tam jest wszystko.

#usa #ameryka #stanyzjednoczone #elektryka #pytanie #kiciochpyta
  • 46
polecam WAGO.


@aptitude: Kiedys bylem przeciwnikiem wago. Teraz juz ani mnie to ziebi ani parzy. Z tym ze okreslenia "wago" uzywa sie niejako "branzowo" dla kazdego tego typu polaczenia i niekoniecznie musi to byc wago.

Ale pelna zgoda ze wago (jak i phoenix contact) to sztos w porownaniu z takim na przyklad weidmuelerem.

Jak bede mial robic skrzynke do lampy na 230V to lutowanie mi nie przeszkodzi. Lampa zre tyle pradu
Ale pelna zgoda ze wago (jak i phoenix contact) to sztos w porownaniu z takim na przyklad weidmuelerem.


@gorzki99:

Jak Ty to nazwałeś "weidmuelerem" jest nawet nie zgodne z VDE nie możesz skręcać lub lutować przewodów komuś w nowym domu jak zakładasz (nową) instalację lub naprawiasz.
W razie np. pożaru Ty ponosisz odpowiedzialność!
Czyli nie muszę tłumaczyć Ci np. 5 naszych zasadów bezpieczeństwa.


@aptitude: Moze i powinienes bo ja stosuje jedna - mysl przy tym co robisz bo nikt o ciebie nie zadba lepiej niz ty sam.

Poza tym szay ktore skladam ida do dosc duzych klientow. A oni czepiaja sie wszystkiego. Wiec wszystko musi byc zgodne ze standardami.
A macie VDE w Polsce?

NP. które pokazuje Ci kolory do każdej fazy, bezpieczeństwo 5 zasad czy np. wilgoć IP


@aptitude: Szczerze? To nie wiem o czym do mnie rozmawiasz :PP A moje szafy leca na caly swiat.
Do takich klientow jak np mercedes, volkswagen, porsche czy inne takie. Nigdy nie bylo zadnej reklamacji :)
"Moze i powinienes bo ja stosuje jedna - mysl przy tym co robisz bo nikt o ciebie nie zadba lepiej niz ty sam."


@gorzki99: Nie ma takiej.

Poza tym szay ktore skladam ida do dosc duzych klientow. A oni czepiaja sie wszystkiego. Wiec wszystko musi byc zgodne ze standardami.


@gorzki99: No tak, ale w starych domach przed wojennych czasami zauważy jeszcze
L1 = czarny, L2 = brązowy, L3 = czarny,
Do takich klientow jak np mercedes, volkswagen, porsche czy inne takie. Nigdy nie było żadnej reklamacji :)


@gorzki99: Jest, 39 dni darmowej gwarancji. Klient może nawet za darmo i nie podając powodu w czasie 14 dni zwrócić samochód.
Jest, 39 dni darmowej gwarancji. Klient może nawet za darmo i nie podając powodu w czasie 14 dni zwrócić samochód.


@aptitude: Panie ale ja nie skladam aut :P Ja skladam szafy zasilajace/sterownicze/falownikowe i inne ktore pracuja na linii produkcyjnej aut :P

I zadna szafa nie wrocila z reklamacja. A zasad nie znam poza ta jedna :P

A co do zasad ktore zapodales...niestety ale czasem trzeba pracowac czy to w obecnosci napiecia
@aptitude: W PL jak i EU kolorystyka przewodów podyktowana jest normą PN EN 60445. Kolor biały stosowany jest do przewodów "-" w systemach DC. Reszta kolorystyki określona jest w normie, tak samo jak i znakowanie.
Panie ale ja nie skladam aut :P Ja skladam szafy zasilajace/sterownicze/falownikowe i inne ktore pracuja na linii produkcyjnej aut :P


@gorzki99: witaj w klubie

I zadna szafa nie wrocila z reklamacja. A zasad nie znam poza ta jedna :P


@gorzki99: ja pracuje w scheugenpflug.de i szafy fracają nawet przed moim zatrudniemiem, wiec jeszcze widze stare np. bezpieczniki siemensa xD