Wpis z mikrobloga

Chciałbym na około miesiąc postawić serwer z #postgresql i #postgis żeby udostępnić innym możliwość pracy z wtyczką #rivergis bez potrzeby stawiania lokalnych serwerów na ich komputerach.

Jak to najłatwiej i w miarę bezpiecznie zrobić? VPS z dowolną dystrybucją #linux, zainstalowanie tych dwóch wyżej wspomnianych rzeczy i… jak to skonfigurować, żeby można było się do tego dostać z dowolnego komputera w dowolnym czasie?

Tutaj więcej o RiverGIS: klik

#bazydanych #gis #qgis
  • 6
@Daldek: najłatwiej to będzie jakiś VPS, instalujesz postgresa, rozszerzenia, a dostęp to już kwestia konfiguracji postgresa. Możesz od każdego wziąć IP jak mają zewnętrzne i ograniczyć dostęp tylko do konkretnych IP, albo przyjmować połączenia od wszystkich. Logują się przez QGISa na użytkowników, jakich utworzysz w postgresie jako admin.
@Daldek: Tak jeszcze raz przeczytałem co napisałem i stwierdziłem, że wyklaruję aby nie było wątpliwości. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Logują się przez QGISa na użytkowników, jakich utworzysz w postgresie jako admin

W sensie ty, jako admin, utworzysz ludziom uzytkowników, nie dawaj wszystkim uprawnień admina. xD Niech mają potrzebne minimum, szczególnie jeśli baza będzie otwarta na świat.
na około miesiąc postawić serwer


@Daldek: w GCP masz 300 dolarów na start 90 dni na start. Tworzysz nowe konto Google i odpalasz maszynę virtualną. Plus, że nic nie zapłacisz. Czy to bezpieczne? Jak POC to tak. Jak zasób firmy, to musisz imho to i tak na zasobach firmy stawiać