Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mireczki, pytanie omontaż klimatyzatora na ścianie nośnej - żelbet. Jedynie na takiej ścianie jest u mnie sens montowania klimy. Mam dwie opcje - albo "natynkowo" w samym rogu pomieszczenia przy oknie, więc kable na wierzchu (ale de facto prawie całkowicie zasłonięte zasłoną w rogu pomieszczenia) - no ale z 15cm będzie wystawać brzydka maskownica oraz kabel na balkonie (mogę montować tylko na dole balkonu, nie mogę wieszać). Albo opcja nr 2 - kucie w ścianie nośnej, żelbecie, co wiąże się najprawdopodobniej z przecinaniem prętów. Ziomek od klimy twierdzi, że prawo budowlane prawem, teoretycznie jak będzie pech (np przez to pęknię sąsiadowi ściana, bo ścianę dzielę z sasiadem) no to mam problem, generalnie będzie dużo kłopotu. No ale w praktyce monter twierdzi, że każdy tak montuje. No i mam zagwozdkę, jak rozumiem to jest duże wkucie się w ścianę, brzmi przypałowo. Co byście zrobili na moim miejscu? Dodam, że ściana na której montuję jest długa, zabudowa tego karton-gips odpada bo też źle by to wyglądało. Początkowo byłem za opcją podtynkową i kuciem, ale im więcej czytam tym bardziej zastanawiam się czy nie dać tego w rogu pokoju, kable w maskownicę i praktycznie nie widać bo zasłona, a na zewnatrz no cóż, będzie to wyglądało fatalnie bo maskownica od góry do samego dołu, mogę ewentualnie pomalować w kolorze ścian balkonu..

#klimatyzacja #remontujzwykopem #remont #mieszkanie #budownictwo

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6371147ef457b9087ffbbbab
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 15
@AnonimoweMirkoWyznania: u siebie by nie ryc w scianie zrobilem tak, ze przewody zasilajace wyprowadzilem na balkon 10cm nad ziemia (czyli zasilanie w listwach i tylko kucia 5cm od listwy w gore), potem otwor na balkon. Otworem przerzucone zasilanie do czesci zewnetrznej (rowniez jest na ziemii) i z niej na wysokosci klimatyzacji drugi otwor by przewody wpuscic do czesci wewnetrznej. Wszystkie kable sa na zewnatrz, zakrylem je drewnem elewacyjnym (sciana 2.8m x
GłuchyBydlak: @mkorsov
A jak doprowadziłeś zasilanie do tej wiszącej jednostki w mieszkaniu? Bo piszesz ze tylko 0.4m kucia, miałeś tam już obok instalację elektryczna czy prąd ciągnąłeś jakby z zewnątrz?

@piterr23
Tu w sumie mam podobne pytanie. Przewody zasilające masz 10cm nad ziemią w pokoju, tak? I wyprowadzasz je na zenwątrz dziurą, ale do samego klimatyzatora w pokoju ten prąd ciągnąłeś już po ścianie ale na balkonie i potem u góry
@AnonimoweMirkoWyznania: dokladnie tak. Od strony mieszkania mam tylko dwa otwory w scianie by od dolu puscic zasilanie z chaty do czesci zewn i potem u gory dopiac przewody i zasilanie do czesci wewnetrznej - wszystkie przewody sa na zewnatrz. Chcesz to napisz na priv go pokaze Ci fotki jak wygladalo to przed obiciem drewnem i po. Efekt z zewnatrz zajebisty a w srodku nie masz maskownic.
Pozdrawiam
Sam sobie odpowiedziales.
Dobrze ze masz swiadomość że mozna beknać za cięcie zbrojenia.
Instalator dobrze mowi niektórzy tak robią i nigdy nie slyszalem zeby ktos miał problem... ale moze bedziesz pierwszy;)
Ja raczejbym nie ciął prętów na takiej dłuosci.. bo jestem z tych strachliwych.
Ale jak sie upierasz to mozesz zaryzykować jeszcze inna opcje:
Robisz bruzdę do prętów.. powinno wyjsc ze 2,5-3cm.. podkuwasz lekko prety tak zeby zaczepic o nie trytytkę..
Kupujeszc
SamotnaSurykatka: @cassuss
Pytanie bo widzę że jesteś w temacie. Finalnie dałem wykonawcy zastrzeżenie żeby sprawdził jak wygląda ta ściana nośna i żeby absolutnie tnie ciął żadnych prętów. Stanęło na tym że w miejscu w którym wrzucił kableyw ścianę nie było cięcia prętów, nie było tam prętow. Zrobił bruzdę, nie natrafił na pręty, przekonywał mnie do tego wykonawca że jak robić to porządnie, a miejsce było takie a nie inne. No i
@AnonimoweMirkoWyznania:

Predzej martwilbym sie jakby bruzda byla w poziomie.
Jak jest pionowo i dalej posadzka, bez cięcia prętów to juz lepiej chyba sie nie dalo.
Ostatnie pietro tez jest mniej obciążone.
Myślę ze mozesz spac spokojnie.
Tylko zachowaj papiery z danymi fimy ktora Ci to wykonywala. Generalnie na nich tez spoczywa obowiazek aby zrobić zgodnie ze sztuką.

Wątpię aby konstrukcja zostala naruszona, ja tak robię bardzo często, pracuje tez dla fiirmy
PrzystojnyKarp: @cassuss

Pozioma też jest..
Tak tk wygląda :
https://files.fm/u/scxdhj8kc

Tak to wygląda, tam w prawym rogu dolnym jest zaraz przewiert przez balkon. Wiem jedynie że pręty u mnie są ponad 5cm wgłąb, to mi też potwierdził wykonawca od remontu. Musiał przenieść gniazdko i też robił tak żeby absolutnie nic nie ciąć. Też jeśli dobrze rozumiem to rurki od klimy są obok siebie żeby bruzda nie była głęboka, starał się robić
Wydaje mi sie ze powinno byc ok.
Skoro nie pocielii po callosci prętów to ja bym sie absolutnie tym nie stresowal.
Tak wlasnie robi sie bruzdy i na takie w 99%dostaje sie zgody. (Szkoda ze przed remotem nie wystapiles o zgode, to bys spał dziś spokojnie)

Tylko odplyw mnie troche zastanawia, bo na fotce go nie widac? Oni to na sztywnch rurach PCV zrobili (jak najbardziej ok)? I tam jest tylko gąbka