Wpis z mikrobloga

U znajomej w pracy zrobiło się małe zamieszanie bo ludzie dostali dużo mniejsze wypłaty. Pewnie skończy się PIPem, ale pewnie chwile to potrwa, więc podpytam ;)

Sytuacja wygląda tak:

Wynagrodzenie składa się z pensji zasadniczej [A] i dodatków funkcyjnego, za staż pracy i kompetencyjny [B]. Mniej więcej po połowie. Wypłacane do 10 kolejnego miesiąca.

Pracodawca w nowym regulaminie od 1 września wpisał
„Dodatki przyznawane w firmie X pomniejszane są proporcjonalnie do dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy, urlopu, bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego”

Czy taki zapis jest zgodny z prawem?

Wg mojej wiedzy wynagrodzenie za urlop powinno być takie, jak gdyby wykonywał swoje obowiązki. W przypadku L4/opieki 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

#prawo #pytanie #pracbaza #prawopracy
  • 5
@rasp:

„Dodatki przyznawane w firmie X pomniejszane są proporcjonalnie do dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy, urlopu, bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego”

Większość firm ma taki zapis w regulaminie jeśli chodzi o niezdolność do pracy/opiekę. Nie chcę się wypowiadać w kwestii urlopu, bo się tym nie interesowałam.
Jeśli chodzi o kwestię liczenia
@rasp a zapis rodem z budzetowki. Nie siedze w kadrach u Was ale wyglada na to, ze pracodawca zmienil dodatki ze stalych na zmienne i wowczas nie sa one wliczane do podstawy wynagrodzenia. Jest to zgodne z prawem.

To jakis Januszeks?