Wpis z mikrobloga

@Vokun: przepraszam za obsuwę w odpowiedzi.
Czy to kontrowersyjne stwierdzenie? Nie sądzę. Myślę, że ciągle gdzieś przebrzmiewa od pięciuset lat (tj. od czasów Reformacji).
To samo mógłbym napisać o prawosławiu czy anglikanizmie. Ale jednak w Polsce dominuje jasełkowy katolicyzm.

@mrmydlo: weź no wyślij mi na pw co tam napisałeś, bo nie zdążyłem przeczytać zanim mod usunął, a nikt Cię nie zacytował.

@Alky: "katolicki" znaczy "powszechny", czyli nie rzymski czy
@hej_wisos: dwadzieścia lat temu pierwszy raz przeczytałem Biblię, potem przeczytałem Katechizm Kościoła Katolickiego i Kodeks Prawa Kanonicznego. I dostrzegłem sprzeczności. Zrozumiałem, że jestem schizmatykiem i heretykiem i ściągam na siebie ekskomunikę. Potem już było z górki. Im dalej od Rzymu, tym bliżej Boga.

Nie jestem już katolikiem, prawosławnym nigdy nie byłem, więc najbliżej mi do protestantyzmu.
@henoch: no okej, wierzysz w Boga więc nie będę Cię krytykował. Najwyraźniej taka Twoja droga.
Jednak polecałbym ostrożność przy krytyce katolicyzmu, bo tutaj akurat prócz Pisma trzeba także rozumieć tradycję i ta tradycja jest właśnie kluczowa.
Poza tym wszystko co się dzieje w KK znajdziesz w Piśmie, jednak jest to trochę ukryte i niebezpośrednie. Żeby to zrozumieć musisz nauczyć się myśleć jak ludzie sprzed 2000 lat, co jest trudne i wymaga
@henoch: Zgadzam się z tym co napisałeś - wymienione przez ciebie nauki KK moim zdaniem również są niebiblijne. Jednak zastanawia mnie kwestia twojego podejścia do zgromadzania się. Czy masz potrzebę odnalezienia osób o podobnych poglądach i dołączenia do jakiegoś odłamu chrześcijaństwa? Czy jesteś zadowolony ze swojej jednoosobowej religii?
prócz Pisma trzeba także rozumieć tradycję i ta tradycja jest właśnie kluczowa.


@hej_wisos: jak w judaizmie, co? Tora pisana i mówiona.
Wiem, że katolicy Tradycją tłumaczą Pismo, i nie mogę się z tym zgodzić.

Mimo wszystko mam nadzieję że znalazłeś jakąś swoją wapólnotę () i że zbliżasz się do Boga.


@hej_wisos: dzięki!

Czy jesteś zadowolony ze swojej jednoosobowej religii?


@Vokun: chrześcijanin nie jest