Wpis z mikrobloga

W big tech masowe zwolnienia, na blind gownoburza i panika, nawet słynny gość z którego się zaczął "quiet quitting" się przyznał że w obawie przed utratą pracy wrócił do 50h pracy tygodniowo.
Tylko w Polsce jak w lesie, ludzie żądają podwyżek bo inflacja i myślą że rynek taki świetny że po 2 godzinach znajdą pracę +20%. Może to dlatego, że większość klepie crudy w kontraktowniach i faktycznie ich to nie dotyczy
#programista25k #programista15k
  • 22
@CzarnoksieznikJanusz: prawie wszyscy, tu masz listę https://news.crunchbase.com/startups/tech-layoffs-2022/
Nie wiem jak Amazon planuje wchłonąć tych z Twittera, skoro sami mają freeze (nie globalny, ale w wielu organizacjach)
Nie rozumiem dlaczego hiring freeze odbierasz jakby to było coś lepszego od zwolnień, lecz przeciwnie. Masowe zwolnienia bez masowych freez-ow na rynku są niebolesne - ludzie się zatrudniają i git. Natomiast nawet jak większość nie zwalnia, ale wstrzymuje zatrudnienia - powoduje to dłuższe bezrobocie, a
@arsen-zujew: https://www.computerworld.com/article/3542681/how-many-jobs-are-available-in-technology.html
September 2022

Tech companies added 25,500 workers last month, one of the strongest hiring months so far this year, according to new data from the US Bureau of Labor Statistics (BLS) and industry analysts.

So far this year, employment in the tech industry has increased by 175,700 jobs, 46% ahead of 2021 — and 92% ahead of 2019, according to CompTIA, a nonprofit association for the IT industry and
@eehhh: po pierwsze, zapowiedzi zwolnień byli dopiero w październiku, więc co tu ma do rzeczy statystyki zatrudnień września?
Po drugie, szkoda że nie podali łączny total compensation, bo chyba nie będziemy porównywać oferty z big tech do consulting i co ci do 2 nowych ofert w Comarchu, jeśli pracujesz w google
@arsen-zujew: dzięki za listę - sporej części tych firm w życiu na oczy nie widziałem. ciężko powiedzieć ze 20 osób to 'grupowe zwolnienia', a biorąc pod uwagę ze sporo z tych firm to startupy, który z zasady są raczej niestabilne, nie bardzo widzę problem.
Różnica pomiędzy layoffs a freeze zależy od Twojego punktu siedzenia - jeśli jesteś jednym z tych, którzy zachowali prace to freez cię nie obchodzi - gorzej jeśli
@CzarnoksieznikJanusz:

jeśli jesteś jednym z tych, którzy zachowali prace to freez cię nie obchodzi


I tu masz poważny błąd. Naprawdę nie rozumiesz, że traktowanie które dotychczas miałeś (nielimitowane urlopy, dosyć skuteczna negocjacja podwyżek, home office, elastyczne godziny pracy) wynikają między innymi z tego że po pierwsze twoja firma chciala rosnąć i zatrudniać (więc nie chciała się z tobą rozstawać) a po drugie że świadomości że konkurencja chętnie ci zheadhuntuje?
Wychodzi że
@arsen-zujew: Ty to masz jakieś śmieszne podejście i do tego jakiś problem z Polska. Słabnącą ekonomia to globalny trend, ale nas dotyczy w mniejszym stopniu niż Zachodu, a tak jak napisałem - może być dla nas szansa (w IT). Ten wtręt o just join (w życiu nie korzystałem) utwierdza mnie tylko w przekonaniu ze jesteś frustratem, który nie ma za dużo skilla i boi się o ciepła posadkę, która fartem dostał
@CzarnoksieznikJanusz:

może być dla nas szansa (w IT).


Myślenie życzeniowe, zagraniczne oddziały więcej zwalniają, bo po pierwsze z założenia dostają mniej kluczowe projekty niż centrala, a po drugie wizerunkowo to lepiej wygląda, bo docelowo hamerykanskie firmy obchodzi głównie employer brand w Ameryce a nie małe kraje za oceanem. Już widzę jak Microsoft przenosi core projekty do Polski żeby parę dolców na głowie zaoszczędzić.

który nie ma za dużo skilla i boi