Wpis z mikrobloga

Hej,
Mam sobie moduł MOES-104B, pokrótce jest to moduł do automatyki "smart home", który do detekcji czy ma być załączony, wykorzystuje detekcję fazy na odpowiednim złączu. Niestety mam problem tego rodzaju, że jak te moduły są podłączone do łączników w układzie "schodowym" to do jego aktywacji wystarczy sam fakt wyindukowanego napięcia w przewodzie idącym do drugiego włącznika schodowego... W jaki sposób ogarnąć? Myślałem o dodaniu rezystora pomiędzy ten przewód a zero, tylko jaką ma mieć rezystancję by przy 260v nie zrobił za drugą żarówkę a zarazem zbił napięcie do poziomu akceptowalnego?

#elektryka #elektronika #smarthome
  • 9
@dktr: niestety, podciągnięcie do zera przez 100kOhm nie pomogło, nie znam się na tych układach detekcji, ale ogólnie wygląda to tak, że idzie przez dwa rezystory 180k (360k w sumie) potem trafia na równoległy kondensator i rezystor (15k) potem tranzystor i już z tego do ESP coś jak na tym schemacie co załaczam, tylko inne wartości elementów. Nie wiem jak to "odczulić"
Vein - @dktr: niestety, podciągnięcie do zera przez 100kOhm nie pomogło, nie znam się...

źródło: comment_1667149851V6pCqo52ttt0PoBo2qFyqu.jpg

Pobierz
Nie wiem jak to "odczulić"


@Vein: po prostu musisz zwiększyć obciążenie linii. Zamiast tego rezystora 100k możesz dać kondensator na wejściu (nie będzie się wtedy grzał). Możesz popróbować  z wartościami ~100nF/630V. Nie zwiększałbym kondensatora za rezystorem wejściowym, bo będziesz opóźniał wykrywanie 0.

A najprościej i tak byłoby to znieczulić programowo - nie opierać się na tym, że przyszedł impuls na wejście choć 1µs, tylko sprawdzać czy trwał odpowiednio długo (100µs? 1ms?)