Wpis z mikrobloga

  • 5
2481 + 1 = 2482

Tytuł: Opakowanie zastępcze
Autor: Krzysztof Teodor Toeplitz
Gatunek: publicystyka literacka, eseje
Ocena: ★★★★★★★
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Forma książki: audiobook
Krzysztof Toeplitz był znanym w PRL dziennikarzem, publicystą, ale też na swoim koncie ma scenariusz filmowe ("Czterdziestolatek"). Książka jest zbiorem felietonów jego autorstwa, które ukazywały się w prasie w latach 70. Jest to bardzo ciekawa podróż w przeszłość, do Polski sprzed lat. Część tekstów to polemiki z innymi autorami dotyczące bieżących tematów, ale jest wiele ponadczasowych felietonów. Toeplitz narzeka, że rozrywka w TV jest coraz słabsza i człowiek przy niej nie odpoczywa, ale idiocieje. Że ludzie przez to książek nie czytają. Czy dziś takie same tematy nie są poruszane?
Śmiałem się do siebie, gdy czytałem o obiektach sportowych w Polsce. Autor przytacza dane z rocznika GUS i wskazuje, że maleje liczba kortów tenisowych. Że jest to sport raczej nie dla polskiego kibica, który na meczu chce się wyżyć, pokrzyczeć, a w tenisie nie zawsze można. A przecież ostatnio dostało się polskim kibicom za brzydkie zachowanie na meczu Igi w Ostrawie. W innym artykule autor snuje rozważania na temat zanieczyszczenia powietrza w wielkich miastach. Uważa, że receptą na wielkomiejski smog będą duże przestrzenie pomiędzy budynkami, gdyż ekonomia ma słłużyć życiu, a nie tylko uzyskaniu jak największego zysku (np. dzisiejsza patodeweloperka). Tak samo opisuje przyszłą rewolucję samochodową w Polsce (a to za sprawą Fiata 126). Autor uważa, że nie ma sensu stawać na jej drodze, ale należy robić to rozważnie. Według niego w miastach pierwszeństwo powinna mieć sprawna komunikacja zbiorowa (wspomina o buspasach), bo dzięki temu Warszawa nie stanie się Światowym biegunem zaczadzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Do tego punktowane są niektóre absurdy PRL (złe zapoatrzenie, dziwne pomysły racjonalizatorskie), no i jest też całkiem sporo o kulturze. Polecam każdemu, kto chciałby dowiedzieć się jak to się żyło drzewiej.
Lektor mi nie podszedł.

#bookmeter #storytel #ksiazki #czytajzwykopem #2wojnaswiatowa #japonia #publicystykaliterackabookmeter #esejebookmeter
satba - 2481 + 1 = 2482

Tytuł: Opakowanie zastępcze
Autor: Krzysztof Teodor Toeplitz...

źródło: comment_1666965780BNIfTnCsQOYeaxr6suYC2J.jpg

Pobierz