Wpis z mikrobloga

Mireczki kochane z tagu #oszczedzanie #oszczednosci #inwestycje #gielda #zlota

Mam swój portfel inwestycyjny w różnych aktywach. Jest tam złoto, obligacje EDO, akcje w IKZE i #ppk
Mam cel do wieku 60-65 lat uzbierać w tych wszystkich aktywach 1 mln złotych oczywiście kwota ta jest umowa bo obecna polityka kraju prowadzi do tego ze każdy z nas może szybko zostać milionerem ale zakładam raczej pozytywny scenariusz i #nbp za 3-4 lata ogarnie w końcu #inflacja

Pytanie do was czy dobrze kombinuje. Jak uzbieram w różnych tych aktywach ten milion (załóżmy ze to jest sytuacja dzisiaj). To planuje wszystkie te moje aktywna wrzucić w jednego lub dwa etfy, które wypłacają dywidendę i ta dywidenda będzie moja dodatkowa emerytura. Czy takie założenia maja sens? Czy ta dywidenda kwartalna czy roczna to przy mln wrzucony w etfy to będą śmieszne pieniądze?

Mam takie rozkminki w co ja właściwie będę miał zrobić z tymi odłożonymi pieniędzmi za 27-33 lat.

PS obecnie mam około 8% założonego celu ( ͡° ͜ʖ ͡°) długa droga przede mną ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 17
@dzester: ma to sens. Alternatywnie możesz to przekonwertować na 70% akcje, 30% obligi i sprzedawać z tego 4% rocznie i powinno ci nie zabraknąć. Z sensownego dywidendowego etfa też byś miał z 4%. Czy to śmieszne pieniądze to zależy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dzester: Skup się na gromadzeniu oszczędności, bo za wcześnie na zastanawianie się co będzie za 30 lat. Może nie będzie funkcjonował pieniądz w sposób jaki znamy dzisiaj, a może pewnego dnia wrócisz ze szpitala ze świadomością, że będziesz musiał wydać je dużo wcześniej. Oczywiście nie życzę Ci źle - warto myśleć o zabezpieczeniu ale niech to będzie zabezpieczenie, a nie plan - te rzadko sprawdzają się w tak długim terminie.
@2047: No ale jakiś cel i plan na końcu drogi trzeba mieć ;) co miesiąc do kupki dorzucam ;) obligacje za kilka miesięcy wystrzela z obecna iflacja ;) tylko żeby pracy niestrącic i jakoś to będzie ;)
@dzester ja bym jeszcze do tego dorzucił 1-5% portfela w krypto. Sam kiedyś byłem sceptyczny ale z drugiej strony szkoda nie wejść w ten rynek. Jest szansa że można zyskać, a jak stracę nawet te 5% to akurat w moim przypadku nie będzie wielkiego dramatu.
@Chandox: Mam BTC w portfelu 1,4% ale to tak mały procent ze nie wspominałem o tym. Poza tym to jest moja spekulacja największa i co miesiąc dorzucam 50 zł w BTC jak wpada mi wypłata z pracy. Będę tak wrzucał aż BTC nie odbije ewentualnie jak BTC się zatrzyma na obecnym kursie na kilka lat to tak za 2-3 lata zakończę dorzucanie tych 5 dyszek ;)
@dzester: rozważ to: z tego co piszesz to chcesz zachować kapitał skoro tylko dywidendy chcesz odcinać. Skoro tak to w zasadzie nadwyżka nad inflację cię interesuje. W tym scenariuszu ktoś to potem odziedziczy. Policz sobie przy założeniu tych pozostałych 30 lat życia czy nie wyjdziesz lepiej jednak konsumując ten kapitał.
Może odwrotnie postaw sprawę: ile pieniędzy będziesz potrzebował, jaka zakładasz stopę zwrotu więc zobaczysz ile potrzebujesz kapitału.
@Xianth2: No raczej planuje zachować większość kapitału do śmierci. Nie wiem czy ktoś to odziedziczy czy nie ale jakiś jasny cel trzeba mieć. Bo zaciskać pasa przez 30 lat żeby jacht kupić?
@dzester: Może inaczej: Jeśli nie zależy ci na posiadaniu miliona kiedy umierasz to możesz rozłożyć ten milion do emerytury - czyli np pierwszego roku potrzebujesz 40k to bierzesz 30k dywidend i 10k kapitału. Następnego roku tez potrzebujesz 40k to bierzesz 29k dywidend i 11k kapitału - i tak dalej i tak dalej.
@dzester: @radekr: chodzi o to, że może nie potrzebujesz miliona tylko 700k wystarczy jeśli będziesz do śmierci podjadał kapitał. Wtedy możesz większa część przeznaczyć na konsumpcję co polepszy jakość twojego życia kiedy ono trwa.