Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Wykopki, proszę o radę, może znajdzie się ktoś, kto ma pojęcie, jak z punktu prawnego wygląda sytuacja, którą zaraz opiszę.

Mamy 6letnią córkę, która z powodu swoich problemów (między innymi afazja i zaburzenia integracji sensorycznej), chodzi do szkoły dla dzieci z takimi problemami. Jako, że córka mówi bardzo niewiele, nie możemy się od niej dowiedzieć jak jest w szkole, poza tym że "dobe" czyli dobrze, lub "le" czyli źle. Po powrocie do szkoły we wrześniu zauważyliśmy, że młoda ma obgryzione wargi i kliku krotnie miała wpadkę z sikaniem w szkole. Postanowiliśmy sprawdzić jak funkcjonuje w szkole i wrzuciliśmy jej dyktafon do plecaka. Okazało się że, jest straszona na zajęciach pójściem do dyrektorki, nauczycielki mówią do niej że "ma chorą głowę", je sama przy stoliku, jest wyprowadzana z sali, gdy zachowuje się głośniej... Do innych dzieci słyszymy na nagraniach teksty nauczycieli w stylu "czy mam ci krzyczeć do ucha tak jak ty krzyczysz?". Jak nadmieniłem wcześniej, szkoła jest przynajmniej z nazwy dla dzieci z problemami afazji i integracji sensorycznej. Mimo tego nauczycielki zachowują się jakby nie miały pojęcia jak pracować z takimi dziećmi.
Doradźcie proszę, co zrobić z tymi nagraniami? Wiem że nie do końca legalne jest nagrywanie bez wiedzy nagrywanego. My jesteśmy na dobrej drodze do zamiany placówki, ale szkoda nam innych dzieci, które tam zostaną.
#prawo #szkola #polska #warszawa #krakow #wroclaw #dzieci #edukacja

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6354e89486c6e33847830916
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania: może przed kuratorium jednak lekcje otwarte dla rodziców żeby rzeczywiście zobaczyć jak sobie te panie radzą z dziećmi. Wiadomo że przy publiczności nie będzie takich tekstów jak bez ale zawsze to będzie jakiś obraz lekcji. Ew. może wystarać się o nauczyciela wspomagajacego dla córki jesli jest afazja to i orzeczenie. 6 lat, czyli pierwsza klasa? Dobrze rozumiem ;)
#6354e89486c6e33847830916: Kuratorium już wstępnie poinformowane. Na razie anonimowo. Kobieta w kuratorium bardzo chciała byśmy zgłosili sprawę, szczególnie dla dobra innych dzieci, nasze mam nadzieję już od listopada będzie w innym przedszkolu. Myślę o nagłośnieniu sprawy, ale boję się że naślą na mnie prokuratura za nielegalne nagrywanie...
Nauczyciela wspomagającego brak, tak samo jak zajęć z SI (ma pół godziny w tygodniu razem z drugim dzieckiem). Nadmienię że szkoła kasuje prawie 2k/miesiąc na
@AnonimoweMirkoWyznania:

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku - o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, na terenie Miasta Wrocławia od 1 stycznia 2022 r. rozpoczęło działalność 26 punktów, w których udzielana będzie nieodpłatna pomoc prawna, świadczona osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach przez aplikanta adwokackiego lub radcowskiego.

https://bip.um.wroc.pl/artykul/590/20320/nieodplatna-pomoc-prawna

Każde miasto ma chyba coś podobnego.
Ava: Raczej nic Ci nie powinno grozić karnie, a upublicznienie rozmów tylko do kuratorium bądź nawet prokuratury powinno zadziałać i powinni to potraktować jako dowód. Nie mogłeś inaczej tego nagrać, nie naruszyłeś prywatności innych osób(to jest jednak szkoła a nie jakiś teren prywatny) i nagrywałeś to w dobrym celu. Jakbyś to nagłośnił do jakiejś uwagi czy interwencji czy gdzieś indziej, to mógłbyś w teorii zostać pozwanym cywilnie za naruszenie dóbr, ale
RóżowaPantera: Zależy w jakim kontekście jest wypowiadane, że "ma chorą głowę". Może być kontekst negatywny, a może być kontekst pozytywny.
Jeżeli ten pierwszy - nagłośnienie do kuratora i zgłoszenie sprawy w formie nagrania oraz wyjaśnienia sytuacji.
Jeżeli ten drugi - raczej się nic nie zdziała.
Nagrywać możesz gdy stosujesz to jako dowód sądowy. Statut szkoły nie ma tutaj niczego do tego, ponieważ służy to jako dowód. Natomiast nagrywanie w celach prywatnych