Wpis z mikrobloga

#anime #animedyskusja #koneserslabychbajek

https://myanimelist.net/anime/57/Beck

Beck: Mongolian Chop Squad

Beck po raz pierwszy oglądałem kilkanaście lat temu. Dla mnie jest to tytuł z żelaznej klasyki i pomyślałem, że warto by o nim coś skrobnąć. A przed skrobnięciem warto sobie oczywiście materiał odświeżyć, więc poleciał rewatch.

Yukio Tanaka jest delikatnie zagubionym czternastolatkiem, które nie bardzo wie co chce w życiu robić. Z marazmu wyrywa go dawna koleżanka, z którą uczęszczał do szkoły kaligraficznej. Podczas wspólnych wypadów na miasto poznaje bardzo alternatywne towarzystwo, w tym pewnego muzyka, którego pies go niedawno ugryzł. Ten pies nazywa się Beck i właśnie na jego cześć nazywa się ta seria xD

Tytuł składa się z dwóch części. Pierwsza, jak nietrudno zauważyć, to muzyczna. Dotyczy ona pogoni za marzeniami, realizacji siebie poprzez pasję oraz szukanie swojego miejsca w świecie. Drugi element, to coming of age, mocno osadzony w środowisku muzycznym, ze wszelkimi tego konsekwencjami. Wejście w subkulturę, poznawanie wielu nowych ludzi, pierwsze zauroczenia i pierwsze gorzkie lekcje jakimi manipulatorkami potrafią być baby. Przyjaźnie, rywalizacje i konflikty w grupie przyjaciół. Wszystko to zostało przedstawione bardzo organicznie i trzyma fajny klimacik.

Anime jest... bardzo mało japońskie. Dotyczy to przede wszystkim muzyki w nim występującej - nie uświadczymy tu żadnego jpopu czy jrocka, wszystkie utwory to rockowo-grungowe kawałki śpiewane po angielsku. Albo inaczej, trochę po angielsku, trochę po engrishowemu, albowiem niektórzy VA radzą sobie lepiej, inni gorzej. W ogóle bardzo dużo w tej serii jest Ameryki, począwszy od wychowanego w stanach rodzeństwa, które ma spore opory do zaadoptowania się w japońskiej rzeczywistości, po wielki cel naszych bohaterów - trasa koncertowa po USA. Podsumowując - bardzo dużo zaskakująco fajnej, zachodniej muzyki.

Beck niestety nie nadaje się do spożycia prosto po wyciągnięciu z pudełka i wymaga przyjęcia pewnej postawy, właściwie niezbędnej praktycznie dla wszystkich tytułów o tematyce muzycznej. Droga do sukcesu nie jest realistyczna i wiarygodna. Piszę to z niewielkim wahaniem, albowiem skąd ja mam wiedzieć jak wygląda taka droga, nigdy przecież nie byłem instrumentalnym brzdąkaczem o aspiracjach zawodowych... Mimo wszystko, something feels off. Druga sprawa - zaskakujące jest jak wiele mordobicia wymaga zrobienie kariery muzycznej. Praktycznie co drugi odcinek ktoś komu skuwa mordę, nieważne czy ma ku temu sensowny powód czy nie. Wynika to wprost z zadziwiającej fiksacji autora, który widzi świat muzyków rockowych w jakichś pseudo-gangsterskich kolorach.

Myślę, że ten tytuł powinien być obowiązkową pozycją w mangozjebskiej biblioteczce. Może i ma swoje wady, może się już trochę zestarzał i animacja trąci myszką, ale jest na tyle unikatowy, że kwalifikuje się jako seans z kategorii - poszerzamy horyzonty.

Na koniec oczywiście opening nie podlega rozważaniu czy jest zły czy dobry, on jest już po prostu ikoniczny.

  • 7
Droga do sukcesu nie jest realistyczna i wiarygodna


@kinasato: Z tym się nie zgodzę, bo jak może pamiętasz, niedawno czytałem mangę. I ta seria jest... zbyt realistyczna. Oni podczas tego wyjazdu do USA na końcu nie osiągnęli sukcesu. Potem w mandze jeszcze z 5 razy się przewija to jak mają jakieś mniejsze lub większe koncerty, jak brakuje im kasy i muszą szukać dorywczej pracy. A i tak dobiłem zaledwie do połowy
@young_fifi: Hmm, może niezbyt konkretnie się wyraziłem. Do piwnicowego grania i klepania biedy nic nie mam, to jak najbardziej w porządku. Raczej miałem na myśli "interwencje" przeróżnych przedziwnych postaci, zaskakujące koneksje oraz jakieś lądowanie helikopterem na podwórku, etc.
@kinasato: A, to było jakoś wyjaśnione w mandze skąd zna różnych ciekawych i nieciekawych ziomków. Ostatecznie ma to nawet sens, ale był to element, który akurat mi osobiście nie przeszkadzał.

Jakby co wpisik wrzucam też na hejto ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Ehh... Nie chce mi się uczyć nowego portalu. Może tam moderacja będzie normalniejsza, a portal aktualizowany technologicznie, ale nie podoba mi się np. dawanie różnych rang