Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanko. Jestem w trakcie budowy domu, 100 m². Chcę mieć pewność, że wszędzie będzie dobre pokrycie sieci. Na chwilę obecną w każdym pokoju mam gniazdko RJ-45 z kablem wyciągniętym na strych.
Zastanawiam się nad topologią sieci domowej, i rozważam mesh od ASUS'a.

Czy taka topologia jak poniżej będzie działała? Jest sens?
Zależy mi żeby węzły był połączone kablem + żeby w każdym pomieszczeniu wciąż była podłączenia się kablem do sieci, dlatego jeden wstępnie zaplanowałem na strychu jako odbiornik WAN, gdybym w salonie miał dwa gniazdka to tam był by node podłączony do WAN.

Dobre rozwiązanie? Czy lepiej dać w każdym pomieszczeniu router w trybie AP, a na strychu router podłączony do WAN. Tylko wtedy lepiej wszystkie sieci - Jeden SSID czy różne SSID?

#pytanie #komputery #siecikomputerowe #technologia #budujzwykopem #kiciochpyta
Trololo - Mirki, mam pytanko. Jestem w trakcie budowy domu, 100 m². Chcę mieć pewność...

źródło: comment_1666470574r2jf6MM5rwj4H28vvGXTsM.jpg

Pobierz
  • 11
@Trololo: nie mesh (bo to nie istnieje komercyjnie, chcesz fast switching/roaming) tylko rozwiązanie od ubiquiti albo tplink eap. jak chcesz zrobić dobrze, to zrób dobrze. bedzie jeden ssid i backhaul po kablu do rojtka
@Trololo: 1. Daj jeden ssid, będzie wygodniej i lepiej
2. Plan z kablami i switchem bardzo dobry
3. Nie używam meshów, tylko normalnych accesspointów, ale ten sprzęt pewnie też będzie to potrafił. Jeden router, za nim access pointy, wszystko w jednej sieci ze wspólną nazwą. Drukujesz na drukarce w salonie z sypialni.
@rhqq: Ale ubiquti to "miliony monet", chciał bym się zamknąż w 2k PLN.
A zakładając że nie chcę roamingu to routek na strychu i podłączone do niego routery w trybie AP będzie grało?
@Trololo: Po jednym przewodzie to tak mało, chyba że później chcesz się bawić w switche. Osobiście dał bym po co najmniej 4. Wszystko co nie jest mobilne podłączał bym przewodem. Komputer, drukarka, dekoder, AP, konsola, aplituner.
@Trololo: widze sami "specjaliści" w temacie :/ mesh to konkretna technologia i TYLKO google wifi to wspiera. robienie patchworka z "losowych AP" to przepis na porażkę. wszystko inne co ma "mesh" w nazwie to nie jest mesh, tylko roaming/fast switching. ubiquiti kosztuje dużo, ale działa, i to nie do zajechania. zrób to na tplink eap i też bedzie cacy.
@Trololo: cokolwiek byś nie projektował - pamiętaj aby zakuć sobie pustego peszla w salonie oraz biurze (ew. innych miejscach, które potencjalnie mogą być podpięte do jakiejś sieci; może np. korytarz na którym znajdzie się domofon z video).
Dzisiaj w użyciu jest skrętka, ale może za kilka lat będziesz potrzebował rzucić tam koncentryk, albo światłowód.. albo jeszcze coś innego.
@Jasiu1th: Jak kupi routery Asusa to jeden kabel da rade. W routerze podłączasz go pod wan i masz jeszcze 3-4 wyjść 1Gb. Sieć wifi jest jedna w całym domu. Jak nie potrzeba żadnych urządzeń przewodowych to kupujesz range extender. Ma tylko 1 złącze rj45
@barman84: Z korytarza mam już puszczoną skrętkę do bramy - po ptakach xD

Po jednym przewodzie to tak mało, chyba że później chcesz się bawić w switche

@Jasiu1th: Dlatego do RJ-tki w ścianie chcę podłączyć COŚ co ma dodatkowe porty Ethernet.
@Trololo: jeśli szkoda Ci ~700 ziko na jednego zajebistego ap no to nie będzie dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ile masz od środka domu do ścian narożnych? Jeśli mniej niż około 10 metrów to jeden ap na środku domu na suficie powienien Ci to ogarnac, bez zbędnego dokładania X urządzeń. Wtyczki z ethernetem zostaw w każdym pokoju