Wpis z mikrobloga

2450 + 1 = 2451

Tytuł: Zapach śmierci
Autor: Simon Beckett
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788381432863
Tłumacz: Agata Ostrowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 440
Ten tom kończy historię dr Davida Huntera. Cała seria liczy sześć książek i jestem zdania, że autor idealnie wyważył ilość treści w nich zawartych. Jest to dla mnie ogromny plus gdyż niemożebnie irytują mnie na siłę przeciągane serie. Niektórym autorom (np. Christie z Poirotem) wychodzi napisanie kilkunastu, czy kilkudziesięciu książek z jednym bohaterem jednak w większości przypadków takie próby kończą się fiaskiem. Tutaj Beckett uniknął tego za co jestem mu wdzięczna oraz czego serdecznie mu gratuluję.

Chcąc nie chcąc muszę ocenić ten tom nie tylko jako niezależną książkę ale i zakończenie serii. Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie, czy wątek Huntera skończył się dobrze, czy źle. Mam lekkie wrażenie, że zbytnio autor skupił się na jednej z postaci, która przewija się przez część książek i jej znaczenie w życiu głównego bohatera. Przez co sama końcówka jest wyolbrzymiona. Nie mamy tutaj klasycznego happy endu ale David wydaje się być szczęśliwym, a już na pewno w pełni pogodzonym ze swoim życiem, swoimi wyborami oraz tym co go spotkało. Idealne słowo jakie przychodzi my na myśl to kompletny. Bohater stał się kompletny, jego historia stała się kompletna, a tym samym cała seria jest kompletna, co w moim przekonaniem jest dobrym zakończeniem. Jednocześnie widać, że autor zostawił sobie małą furtkę, ponieważ w razie czego kolejny tom może powstać bez problemu (tylko tutaj pojawia się pytanie po co? czy jest sens?).

Sama fabuła tej części jest jedną z ciekawszych. Hunter zostaje wezwany do szpitala Świętego Judy w celu identyfikacji zmumifikowanych zwłok. W wyniku wypadku dochodzi o zawalenia się części strychu, a tym samym zostaje odkryta sala z łóżkami, które niestety nie są puste. Tym samym teoretycznie proste i jednoliniowe śledztwo komplikuje się. Presja w jakiej musi pracować David ale również i policja jest ogromna, ponieważ sprawa za pomocą pewnego aktywisty staje się sprawą szeroko omawianą w mediach. Krótko po przeczytaniu miałam wrażenie, że rozwiązanie sekretów wszystkich ciał jest lekko przekombinowane, przerysowane ale jako, że od momentu przeczytania minęło już kilka tygodni to miałam czas na przemyślenie sobie tej opinii. Tak więc moje pierwsze zdanie uległo zmianie i teraz bardzo mi się ono podobało.

Podsumowując całą serię. Najniższa ocena jaką dałam to 6, pozostałe części dostały albo 7 albo 8. Trzyma ona poziom od początku do końca, a ilość pracy jaką autor włożył w poznanie szczegółów dotyczących pracy antropologa sądowego, procesu rozkładu ciała, różnych metod badawczych i ośrodków jest na prawdę godna podziwu. Lubię książki, które oprócz samej treści pokazują również, że autor traktuję sprawę poważnie i chce przedstawić historię taką jaką mogłaby być w prawdziwym świecie. Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych serii kryminałów z jaką przyszło mi się spotkać i gorąco polecam każdemu.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Pobierz
źródło: comment_1666466900tdJqSBsILNWZ67DbaJCvoA.jpg
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-11-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 440

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-10-26 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Paprocany