Wpis z mikrobloga

Hej Mircy, jestem w trakcie budowania projektu opartego o esp8266/esp32 - efektem ma być "pudełko" posiadające 3 moduły -wemos d1 mini taki jak na zdjęciu z funkcją deauthera,
-esp8266 z wyświetlaczem tft do analizy wifi/kanałów
-eps32 dla jajec z tetrisem bo lubie.

Chciałbym to zasilać dwoma ogniwami 18650 ewentualnie jakimś akumulatorem Li-Pol. I tutaj pojawia się moje pytanie - jaki układ zasilania wybrać, i jak podłączyć wszystkie trzy moduły do jednego źródła zasilania tak, abym mógł to ładować z poziomu micro usb/usb-c.

Posiadam shielda do wemosa d1 dzięki któremu mogę podpiąć ogniwo 18650 i ładować je z usb ale nie wiem jak by to działało podłączając do vcc i gnd pozostałe moduły (pewnie by nie działało)

Zastanawiam się nad modułem ładowarki Li-Pol - o taki

i do tego takie ogniwo

Pytanie tylko na jak długo starczy 4k mAh. Pls pomocy.

Pobierz GajowyKapota - Hej Mircy, jestem w trakcie budowania projektu opartego o esp8266/esp3...
źródło: comment_1666166713KV3sjv6j8H9RUwxkLY5yEm.jpg
  • 12
@GajowyKapota: jeśli chcesz dwa ogniwa 18650, to musisz mieć między nimi układ zabezpieczenia jeśli nie lubisz fajerwerków. Bez niego będzie też mniejsza wydajność, między ogniwami będzie płynął prąd wyrównujący potencjały wewnątrz nich.
W ogniwie 1S masz zabezpieczenie (PCM), więc teoretycznie sprawa załatwiona. Z tej ładowarki pociągniesz według opisu i zasilanie i ładowanie, więc wygląda spoko. Przy pierwszych uruchomieniach sprawdź czy coś się grzeje i mocno pilnuj polaryzacji ;)

Pytanie tylko na
@pwn3r: macgajster udzielił mi już w sumie spoko wyjaśnienia, więc powinno być ok.

@macgajster: dzięki za poprawienie :) Orientacyjny sposób użytkowania takiego zestawu to mniej więcej kilka razy dziennie po max pół godziny, wiem, że moduły esp8266 lubią prąd, więc możliwe, że skorzystam z dwóch takich ogniw, jedno podpięte tylko do esp32 a drugie do obu esp8266. W zasadzie do tej pory zasilałem sobie pojedyncze esp8266 z mini powerbanka 2,2
@GajowyKapota:

Piny OUT+ i OUT- służą mi do podłączenia VCC i GND reszty modułów, równolegle, zgadza się?

Tak. Tam masz dodatkowe monitorowanie napięcia ogniwa, może w tym scalaku jest też jakieś obejście, że podczas ładowania przełącza wyjście na bezpośrednie z USB po przetwornicy zamiast ładować i jednocześnie rozładowywać Lipo. Kwestia pooglądania not katalogowych.

Tylko przy korzystaniu z 18650 dodaj zabezpieczenia, bo to serio jest fajna zabawa dopóki wszystko działa. Lit w
@GajowyKapota: nie ma jakiejś specyfikacji poza tekstem "zalecane 1S, ale możesz sobie podłączyć milion ogniw, byle równolegle". No tak dość bezpiecznie napisane.
Kompendium wiedzy - takie coś znalazłem, jest tu trochę o zabezpieczeniach wbudowanych. Tą drogą będzie najłatwiej. Pakujesz zabezpieczone ogniwa równolegle w koszyk, podłączasz pod tę poprzednią ładowarkę i wio.

Tu masz jeszcze porównywarkę popularnych ogniw 18650. Strona rozbudowana, posiada też inne porównania i robiona jest porządnie.
@macgajster: Pięknie dziękuję. O tych zabezpieczeniach jednak coś słyszałem (czasy bawienia się w technikum modami do e-papierosów), na ten moment spróbuję śmignąć koszyk dwóch 18650 przez shielda do esp8266 i podłączę do niego te moduły.
@GajowyKapota: ma kontrolkę ładowania na ledzie, więc w jakiś sposób (napięciowy zapewne) wykrywa stopień naładowania i odcina. Moduły zabezpieczeń w lipo też wykrywają przeładowanie i przed tym zabezpieczają.
Ja bym brał ten z botlanda, TP4056. W razie jego uszkodzenia nie musisz bawić się w rozlutowywanie, do tego lutujesz mniej i możesz zawsze na spokojnie podmienić sam ten moduł ¯\_(ツ)_/¯