Wpis z mikrobloga

Czy ktoś będący na #emigracja jest mi w stanie podać przy jakich mniej więcej zarobkach w PL jest sens wyjazdu za granice w celach zarobkowych? Np. jakim zarobkom w Polsce odpowiada średnia pensja w Belgii czy UK - tak by móc sobie pozwolić na w miarę podobny standard życia. Domyślam się że zarabiając kwoty zbliżone u nas do minimalnej nie ma najmniejszego sensu zastanawianie się nad wyjazdem, bo zawsze zarobimy na zachodzie więcej niż u nas, ale czy np w sytuacji gdy w Polsce zarabia się powiedzmy w okolicach 10k brutto a podobne stanowisko za granicą gwarantuje miesięczne zarobki na poziomie ok 3-4 tys Euro brutto nadal byłoby to opłacalne (biorąc pod uwagę bardzo wysokie podatki na zachodzie). Zdaję sobie sprawę że zarobki to nie wszystko co ma wpływ na wyjazd ale zastanawia mnie czy ma ktoś zestawienie jakie zarobki za granica odpowiadają naszym.

#praca #pracbaza #zarobki #ekonomia #gospodarka #uk #emigracja
  • 26
@mcmiki2: e panie, to bym się dwa razy nie zastanawiał jeśli faktycznie znasz się na robocie + znasz język
na początek wjeżdżasz do jakiejś roboty w branży po 6-12 miesiącach zaczynasz ogarniać jak ten rynek działa w miejscu w którym jesteś i patrzysz jak tu zarobić więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@FantaZy: Myślisz? Wydaje mi się ze u nas w Polsce jest znacznie latwiej zarobic kwoty znacznie przewyższające minimalną czy średnia niż na zachodzie tym bardziej że np w takiej Belgii podatki są na tyle wysokie że te różnice są jeszcze mniejsze
@FantaZy: No chodziło mi o zachód generalnie. W UK z tego co wiem nie jest tak latwo dostać pensję która wynosi 2-3 razy więcej niz minimalna podczas gdy u nas 9k miesięcznie wydaje mi się że jest znacznie łatwiej osiągnąć. Przynajmniej takie odnoszę wrażenie patrząc na branżę w której jestem
@mcmiki2: nie znam się na branży usługowej ale wiem tyle że fachowcy od remontów, elektryki, naprawy samochodów itp. itd. to się tutaj za drobne nie schylają. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chyba nie zrobiłeś żadnego researchu rynku.
@login-znaki-alfanumeryczne: Mniej wiecej tego się właśnie spodziewałem. Pytanie jakie ma to przełożenie na nasze zarobki. Czy biorac pod uwage wyższe koszty życia te około 3tys euro na reke w belgii jest zbliżone do tych okolo 15tys zł u nas czy może bardziej tak 8-10tys
@deptacz_gnoju: Miałem okazję pracować w trakcie studiów w UK i zdaje sobie sprawę że byłbym w stanie pewnie robiąc na minimalnej żyć tam bez większych problemów (wiadomo że pewnie wynajmując pokój i bez większych szaleństw ale i tak bez porównania z minimalną u nas). W tym wpisie chodziło mi bardziej o to czy może jest jednak jakiś pułap płacowy w Polsce od którego emigracja w celach zarobkowych już nie ma takiego
@deptacz_gnoju: No tak jak pisałem na początku chodziło mi jedynie o zarobki w tym wpisie bo rzeczy o których wspominasz wiadomo że są na korzyść zachodu i to w ogóle nie ma co dyskutować. Myślę że w takiej Belgii łatwiej by mi było przełknąć nawet 50% podatek wiedząc że te pieniądze są faktycznie przeznaczone na aspekty z których w przyszłości będę mógł skorzystać a nie martwić się na starość czy dożyje
@mcmiki2: powiem ci tak, z moich obserwacji w 2012 roku ceny w sklepach w Polsce były około 20% niższe niż w UK.
Byłem w tym roku i ceny w Polsce są o około 30% wyższe niż w UK.
Trzymajcie się tam w tej Polsce.
W tym wpisie chodziło mi bardziej o to czy może jest jednak jakiś pułap płacowy w Polsce od którego emigracja w celach zarobkowych już nie ma takiego wielkiego sensu bo nie będą to już tak drastyczne różnice w poziomie życia.


@mcmiki2: w UK ludzie za minimalną jeżdżą kilka razy w roku na wakacje, jedzą na mieście, i stać ich na zdecydowanie więcej niż w Polsce za minimalną za którą dosłownie wegetujesz