Wpis z mikrobloga

Mam pytanie.
Sytuacja na drodze - dojazd do drogi glownej z podporzadkowanej. Droga podporzadkowana zakonczona na wzniesieniu, zaraz za wzniesieniem przejscie dla pieszych. Auto 1 stoi jako pierwsze do dojazdu do glownej, auto 2 zaraz za nim ok. 1.5m na przejsciu dla pieszych. Auto 1 jako ze jest na wzniesieniu nie ogarnia i cofajac sie koliduje z autem 2. Rezultat - dwie rysy na ok 5 cm na zderzaku przednim auta 2. Moje pytanie - czy kierowca auta 2 ze wzgledu na to, ze stal na pasach + nie zachowal bezpiecznej odleglosci od auta 1, w przpadku wezwania policji, ponosi jakas odpowiedzialnosc? Czy winny tu jest wylacznie kierowca auta 1, dlatego ze nie ogarnal ruszania z gorki?
#auta #prawojazdy #pytanie #ruchdrogowy #przepisydrogowe #mechanikasamochodowa
  • 27
@HIMARS:możesz stać na pasach. nie możesz parkować.
poruszając się (cofając równieź) musisz upewnić się, że nie wjedziesz w nikogo.
moim zdaniem nie dostaniesz nawet mandatu za stanie na pasach.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
"Czy w przypadku wezwania policji wina bedzie "podzielona" ze wzgledu na blokowanie pasow (auto 1 mandat za kolizje, auto 2 mandat za stanie na pasach)"
@HIMARS: Nie nie będzie, mandat dostanie tylko kierowca który nie umie ruszyć do przodu
@strikingsurface: @Lucius: to ciekawe, bo z tego co obserwuje to piesi zawsze jebia kierowcow, ktorzy wlaczajac sie do ruchu albo np. stojac w korku stoja wlasnie na pasach blokujac przejscie. Czyli nie ma tak na prawde na to podstawy prawnej?
@HIMARS: ja zrozumiałem, że samochód na pasach stoi zaparkowany, a nie zatrzymał się w wyniku warunków na drodze. Kultura i przepisy nakazują ustępować pierwszeństwa pieszym, ale i tak wyłącznym sprawcą kolizji jest ten, który uderzył.
@strikingsurface: @Lucius: to ciekawe, bo z tego co obserwuje to piesi zawsze jebia kierowcow, ktorzy wlaczajac sie do ruchu albo np. stojac w korku stoja wlasnie na pasach blokujac przejscie. Czyli nie ma tak na prawde na to podstawy prawnej?


@HIMARS: @MostlyRenegade: na pasach to można stać, jak się jest pierwszym i odległość pasów do drogi głównej jest bliska zeru. W tej sytuacji drugi pojazd nie ma prawa
@radziol88: @MostlyRenegade:
Art. 2.29 Zatrzymanie pojazdu - unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków i przepisów ruchu drogowego (czyli z woli i potrzeby kierującego), (...) oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów (czyli zatrzymanie, do którego kierujący jest zmuszony przepisami).
Art.49.1.2 Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m. przed tym przejściem lub przejazdem (...).
Art.49.4 Zakaz zatrzymania
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@radziol88: a tak z ciekawości który przepis pord to opisuje?

@sirgorn: nie masz prawa nawet cm zjechać jak coś jest za Tobą. Uderzylbys dzieciaka i tłumaczył byś się, że przecież mogę zjechać 20cm?