Wpis z mikrobloga

Mirki, zaciąga mi wieczorami smog do mieszkania przez kratkę w kuchni/salonie z aneksem. Mam oczyszczacz powietrza, ale średnio żeby był odpalony 24h. Kratka jest prostokątna, wentylacja grawitacyjna. Czy mogę coś zamontować zamiast tej kratki albo za tą kratką np. jakiś filtr, włókninę, cokolwiek, co będzie wstępnie filtrować powietrze i nie spowoduje, że zatrzymam wymianę powietrza? Nie chcę zaślepiać kratki ¯\_(ツ)_/¯

#wentylacja #smog #filtrpowietrza #remontujzwykopem
  • 15
  • Odpowiedz
@huggus: Znam ten patent, ale bardzo często nie działa i zdarza się, że nie przechodzi kontroli kominiarskich. Prędzej myślałem po prostu o możliwości wrzucenia czegoś przed kratkę - pod wstępną filtrację.
  • Odpowiedz
Mam oczyszczacz powietrza, ale średnio żeby był odpalony 24h.


@slawkowicz: jakby Ci to powiedzieć, taka jest idea oczyszczacza. W okresie zimowym powinien iść 24/7.
  • Odpowiedz
@ksiak: Jasne, kumam, ale chciałbym zmniejszyć wpadanie smogu przez kratkę, bo zanim oczyszczacz to ogarnie to czuć ten syf w ustach, nosie itd., jakby ktoś palił gumowce tuż obok. Wiem, że nie wyeliminuję problemu, ale chciałbym zmniejszyć jego natężenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@slawkowicz: to jest kratka nawiewna czy wywiewna ?
Jak wywiewna to bym zamontował wentylator, albo wezwał kontrolę dlaczego nie działa
  • Odpowiedz
@Issac: Wywiewna. Kontrole kominiarskie zawsze przechodzi, a jak pytałem dlaczego czasami jest ciąg wsteczny to kominiarz stwierdzał, że w salonie mam zbyt szczelne okna. Kumam to w pełni. Fizyka. Tylko... okna nie są mocno doszczelnione, więc np. zimą lekko czuć przepływ powietrza przy nich, więc jakoś mi to nie pasuje.
Dodatkowo mam okap nad kuchenką podpięty pod kratkę obok.
  • Odpowiedz
@paradoksik: Nie mam pojęcia, ale mam tak od kilku lat. Zawsze jest to odczuwalne zimą, bo smog i np. jak wieczorem chcę zrobić sobie herbatę to czuć powiem zimnego powietrza przy niższych temperaturach. Zaślepianie jest pozbawione sensu, nielogiczne i niebezpieczne, więc szukam innego rozwiązania.
  • Odpowiedz
@7502-6038: Jasne, ale w sumie nie do końca w tym problem. Zanim oczyszczacz zajmie się zapaszkiem smogowym wieczorem to trochę to trwa, a serio czasami bywa parszywy. No i nie stawiam oczyszczacz na środku aneksu kuchennego. Stoi bardziej w salonie. A wczoraj testowo był włączony bardzo długi i jak poczułem na kanapie zapaszek smogowy to po kilku sekundach czujka na oczyszczaczu pokazała +20 na wskazaniu 2.5 pm.
  • Odpowiedz
@slawkowicz: A i jeszcze nie ustawiałbym oczyszczacza na tryb auto, bo bezwładność to ma taką, że zanim coś załapie i ogarnie, że ma się włączyć to już pół domu zasmrodzone. Sugeruję dobrać stałe obroty w trybie ręcznym.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@slawkowicz: jak poczujesz ten smog to uchyl okno i zobacz np zapalniczką czy się ciąg nie odwrócił i normalnie zasysa. To że okna są nie do końca szczelne to nie znaczy że wpuszczają dostatecznie dużo powietrza. Jak to nie pomoże to zostaje sąsiad z okapem/wentylatorem i wtedy musisz do zarządcy budynku się odezwać
  • Odpowiedz
@kwiateusz: hmmm, kombinowałem z tym podejściem przed pandemią, ale cholera trochę słabo przy mrozie robić sobie w salonie mikrouchył, bo ciepło wtedy spieprza i wieje pysznie ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz