Wpis z mikrobloga

@advert teoretycznie może Cię dojechać, ale wątpię czy to zrobi
Według prawa musisz odprowadzić w swoim kraju vat od takiego zakupu, ale praktycznie możesz przecież przy zakupie podać dane nawet czyjejś firmy. Ta firma nie ma z Twoim zakupem nic wspólnego i się wyprze tej faktury. Technicznie możesz wpaść, gdy sprawdzą komu Amazon sprzedał ten przedmiot, jak wyjdzie że Tobie (dane dostawy i płatności) to masz przestępstwo skarbowe - nie odprowadziłeś podatku
@BaZyL4: nie no, ja wału nie chce robić, pytam tak na przyszłość po prostu, bo często biorę na coś fakturę ale nie księguje z różnych powodów, ale zawsze jest to faktura z VAT, wiec problemu nie ma, bo sobie go nie odliczam. A tu amazon za mnie podjął decyzje już.
@advert fajnie, że Amazon się z tym ogarnął i robi tak jak powinien (jak bierzesz na fakturę to nie masz wyboru - zawsze za WNT powinieneś płacić bez VAT). Za czasów Amazon.de (kiedy jeszcze nie było pl) to był cyrk, Amazon naliczał i tak zawsze jakiś podatek, zwykle niemiecki 19% i nie dawało się ich przekonać, że tak nie powinno być, bo w Polsce i tak musisz zapłacić podatek i nie jeden
@advert: Mnie uczyli tego mniej więcej tak: Jako obrót wewnątrz wspólnotowy kupujesz netto od dostawcy z europy i jako taki księgujesz. Vat pojawia się dopiero wtedy gdy chcesz to dalej wprowadzić w obrót. Ja kupowałem basen w Holandii w cenie netto a jak sprzedałem to księgowa już klientowi naliczała cenę brutto. Ale ja byłem tylko szarym sprzedawcą :)
@advert: na gruncie VAT transakcja jest dla Ciebie neutralna, bo naliczasz i odliczasz podatek jednocześnie (o ile zakup do dg). Musisz to wykazać po stronie podatku należnego jako wnt, natomiast po stronie naliczonego to już Twoje prawo. Nie wiem, jak to się przekłada na dochodowy.
@potezny_polak: Xd to żeś się popisał
Podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy, tylko że jednocześnie vat naliczasz i odliczasz więc wychodzi na zero, chyba że kupujesz coś od czego odliczysz 50% to wtedy nie,
A nabywca może być jeszcze zwolniony z VAT i wtedy musi od takiej faktury należny vat zapłacić

Po co się wypowiadasz jak macie nikłe pojęcie?
Odwrotne obciążenie, słyszał?

@advert: w koszty wrzucać jej nie musisz ale musisz
@potezny_polak: Art. 7 ust. 2 ustawy o VAT:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

Resztę sobie dopowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@potezny_polak: Xd to żeś się popisał

Podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy, tylko że jednocześnie vat naliczasz i odliczasz więc wychodzi na zero, chyba że kupujesz coś od czego odliczysz 50% to wtedy nie,

A nabywca może być jeszcze zwolniony z VAT i wtedy musi od takiej faktury należny vat zapłacić


Po co się wypowiadasz jak macie nikłe pojęcie?

Odwrotne obciążenie, słyszał?


@advert: w koszty wrzucać jej nie musisz ale musisz
@wioslarz-umyslow: Bzdury ? To jest dokładnie schemat znikającego handlowca, ścigane z urzędu, więc nie wprowadzaj kogoś w błąd. Jeżeli zakupił towar w kwocie netto to teraz >musi< zapłacić VAT w swoim kraju. Czy go odliczy czy nie to inna kwestia.
Teraz musisz ją zaksięgować. W innym wypadku popełniasz przestępstwo.

@fiddle: Co za bzdury


@wioslarz-umyslow: No nie powiedziałbym że bzdury. Przecież gdybym nie musiał tego księgować to wszystkie zakupy, niezależnie od tego czy zgodne z profilem mojej działalności czy nie, mógłbym kupować taniej o VAT. Sprzęty AGD, ciuchy, meble, no absolutny raj by to był xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@potezny_polak: Xd to żeś się popisał

Podlega opodatkowaniu w kraju nabywcy, tylko że jednocześnie vat naliczasz i odliczasz więc wychodzi na zero, chyba że kupujesz coś od czego odliczysz 50% to wtedy nie,

A nabywca może być jeszcze zwolniony z VAT i wtedy musi od takiej faktury należny vat zapłacić


Po co się wypowiadasz jak macie nikłe pojęcie?

Odwrotne obciążenie, słyszał?


@advert: w koszty wrzucać jej nie musisz ale musisz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wioslarz-umyslow: Bzdury ? To jest dokładnie schemat znikającego handlowca, ścigane z urzędu, więc nie wprowadzaj kogoś w błąd. Jeżeli zakupił towar w kwocie netto to teraz >musi< zapłacić VAT w swoim kraju. Czy go odliczy czy nie to inna kwestia.

@fiddle:

Teraz musisz ją zaksięgować. W innym wypadku popełniasz przestępstwo.

@fiddle: Co za bzdury


@wioslarz-umyslow: No nie powiedziałbym że bzdury. Przecież gdybym nie musiał tego księgować to wszystkie
ludzie iddzie do ksiegowego. Jak kupujesz cos z zagranicy i masz dowod ze towar opuscil kraj, np dokument wysylki, do nie placi sie zadnego Vatu, moze sa specyficzne produkty ale ogolnie nie.


@wioslarz-umyslow:co ty bredzisz? jak kupujesz na fakturę jako podatnik vat-ue, to jako nabywca płacisz vat.