Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi proszę czy ja dobrze zapamiętałem.
Za młodu interesowałem się różnymi rzeczami typu trójkąt bermudzki. jedna z teorii była taka że nagłe obsunięcie podwodnegu gruntu (na przykład w wyniku trzęsienia ziemi) mogło teoretycznie uwolnić duże ilości gazu wcześniej ukrytego pod ziemią, co skutkowałoby drastyczną utratą wyporności statków na powierzchni, w efekcie zatonęły by razem z każdym który by wyskoczył ze statku w łodzi ratunkowej czy w kapoku.
Pamiętam filmiki z laboratorium pokazujące ten proces.
Czy gdyby jakiś statek wpłynął w miejsce gdzie był ten wyciek gazu spotkałby go ten sam los?

#morze #offshore #marynarz #fizyka #nauka
Opornik - Powiedzcie mi proszę czy ja dobrze zapamiętałem. 
Za młodu interesowałem s...

źródło: comment_1664355663gBthPw05LdTj0VlshVqm6H.jpg

Pobierz
  • 8
@Opornik: Kieszenie gazu w tych okolicach trojkata bermudzkiego są o wiele wieksze, i na skutek ich nagłego oproznienia w jednej chwili wydostają się ogromne ilosci gazu. O wiele wieksze niz z takiego gazociagu, i ma to miejsce na duzo wiekszej powierzchni tafli wody.

Tez ogladalem ten dokument National Geographic, swoją drogą bardzo ciekawy.
@Opornik: jeśli ilość gazu w tym miejscu by na tyle wystarczająco wypełniła wodę że siła wyporu statku nie równoważyła by jego ciężaru to tak, poszedłby pod wodę. Kwestia jak bardzo w tym miejscu woda jest "nagazowana" ( ͡º ͜ʖ͡º)
@severh @JankoMuzyk @wbrewprawdzie @Opornik: załóżmy, że statek w wodzie o gęstości 1.025t/m3 ma zanurzenie 5 metrów a jego FWA to 250 mm (dla ułatwienia), czyli z każdym spadkiem gęstości wody o 1kg/m3 zanurzenie statku zmniejszy się o 1 cm. Przy 1.000t/m3 zanurzenie statku wyniesie 4.75m. Jeżeli będzie to 0.9t/m3 zanurzenie spadnie o 1.25m.

Teoria moim zdaniem jest jak najbardziej prawdopodobna, jeżeli mówimy o dużych bąblach gazu.