Wpis z mikrobloga

Prawnicy z wykopu, pytanie o spadek. Dlaczego trzeba iść do notariusza albo sądu skoro można po prostu odrzucić spadek jako dzieci tak żeby matka dostała wszystko?

Bo wszędzie proponują podział spadku z przekazaniem nieodplatnym albo notarialnie które jest w #!$%@? drogie, a przecież można po prostu odrzucić i jedna osoba z pierwszej linii dostanie wszystko. Dobrze myślę?

#prawo #notariusz #poradyprawne
  • 9
@skolfild: Tak, przy zrzeczeniu się przez daną osobę dziedziczą jej spadkobiercy, tak jakby ta osoba nie dożyła otwarcia spadku. Zgody byś nie dostał, bo zrzeczenie się spadku w imieniu dziecka byłoby działaniem na jego szkodę (o ile nie ma tam jakichś koszmarnych długów).
@skolfild: usunąłem swoją odpowiedź bo pisząc ją przyjąłem najprostszy stan faktyczny. Ogółem sprawa wygląda tak, że osoba odrzucająca spadek traktowana jest tak jakby nie dożyła otwarcia spadku w związku z czym udział na nią przypadający przechodzi dalej na spadkobierców tej odrzucającej osoby. Do odrzucenia spadku przez małoletnie dzieci konieczna jest zgoda sądu, który weryfikuje czy takie odrzucenie spadku w imieniu dziecka nie jest sprzeczne z interesem samego dziecka, przykładowo jeżeli w
@skolfild: @takikaprys: Dziedziczą nie tyle spadkobiercy, co zstępni tej osoby. Jest to o tyle istotne, ze w przypadku odrzucenia spadku przez osobę posiadającą żonę i dzieci, żona osoby odrzucającej spadek nie wchodzi w krąg osób powołanych do dziedziczenia, a jedynie jego dzieci.