Wpis z mikrobloga

Z własnego doświadczenia (a jestem na etapie budowy) nie warto bawić się w gotowe projekty.

Za projekt i jego adaptację wydasz 6000-7000 zł (o ile nie będzie znaczących zmian podbijających koszt adaptacji), kolejne tysiące wydasz na zbrojenie, które często jest przeszacowane.

U mnie na strop monolityczny poszło 4 tony stali. Kierownik budowy powiedział po fakcie, że wystarczyłaby połowa. Teraz zobacz ile kosztuje 1 tona stali.
@Psychololek: Zgadzam się z @Gundo
Robiliśmy adaptację i później ile wyszło problemów związanych z błędami w gotowcu. Biura projektowe nie biorą odpowiedzialności za te projekty, tylko spada to na architekta adaptującego, przez co nie dziwię się, że wielu odmawia nawet podjęcia się adaptacji. Gotowce przejrzyj w celu inspiracji i rób indywidualny, nawet jeżeli miałby być taki sam jak gotowiec, ale będzie dobrany pod twoją działkę i dobrze przeliczony na warunki które
@Psychololek: nie bierz gotowca, znajdź dobrego architekta w mniejszym mieście. Poprzednicy piszą że za gotowy z adaptacją wydasz 7k i dodatkowo przewalisz więcej na materiałach. Ja za indywidualny projekt domu 200m2 na trudnym terenie zapłaciłem 11k zł, w tym miałem już badania geotechniczne i odbiór wykopu przez geologa, wszystkie sprawy w urzędach załatwione przez architekta, wszystkie projekty branżowe, projekt oczyszczalni biologicznej, pompy ciepła z rekuperacją, zagospodarowania działki wliczając oczko i altankę.
@01101010_01100001: No widzisz, ja wziąłem gotowy projekt (WFT 2021), mam proste warunki geologiczne a już teraz wiem, że na samym stopie (127 m2) mógłbym zużyć 2 tony stali zamiast 4 gdybym zdecydował się na projekt indywidualny zamiast gotowca, który kosztował mnie 6000 zł (projekt + adaptacja).

I zamiast zapłacić 8000 zł za projekt indywidualny (adaptacja w cenie; cena na rok 2021, kiedy dokonywałem wyboru) jestem teraz 10000 zł w plecy (16000
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Psychololek: u mnie był projekt z aledrogo jak już wspomniałem wyżej, dopasowany i wybrany z tysięcy innych, okazało się ze archon, 3000zł,kosmetyczne zmiany za darmo u architekta. Jak masz jakieś fanaberie, masz kasę to bierz indywidualny i zapłacisz 3xwięcej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@inko-gnito: coś na zasadzie-Paaaanie, a kto panu tak spierdlił!?... Żeby zrobić wrażenie na inwestorze, może bonusa dorzuci na koniec albo łyknie później każdą sugestię.
Robiąc adaptacje z gotowca oszczędzacie 5 - 10 tysięcy złotych na inwestycji za minimum 500 tys złotych. No brawo … dobry kierownik budowy więcej zaoszczędzi. Projekt indywidualny (nie od studenta tylko od kogoś kto się na tym zna) to nie tylko optymalizacja konstrukcji ale tez min. odpowiednio dobrane usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, minimalizacja martwych nieużytkowych powierzchni w domu, optymalizacja korytarzy pod swoje wymagania i wiele innych zagadnień. Dobry architekt podchodzi do
@01101010_01100001 ja za 240m² projekt indywidualny zapłacilem 5+2 tys za adaptacje. Więc nie kilkanaście a dom mam idealnie pod swoje potrzeby skrojone. Jeżeli ty nie miałeś jakiś sprecyzowanych wymagań to można brać gotowca. Ja miałem bardzo konkretne wymagania