Wpis z mikrobloga

#excel

Hej.

Mam pytanie może będziecie w stanie mi pomóc.
Czy istnieje możliwość stworzenia funkcji, która będzie zwracała wartość na podstawie kilku danych.

Mając do dyspozycji poniższe dane:
(cennik zawierający) Data Marka Rozmiar kolor Cena

Chciałbym, aby w arkuszu głównym zwracało mi cennik ( konkretną cenę) biorąc pod uwagę datę (jako zakres) Markę, Rozmiar i Kolor.

Będę wdzięczny za każdą pomoc lub wskazówkę jak to ugryźć.
nxxxk - #excel

Hej.

Mam pytanie może będziecie w stanie mi pomóc.
Czy istnieje...

źródło: comment_16636791757p3PX6CYOFSFIbbRXQpkUV.jpg

Pobierz
  • 11
@etherard: Tak. Mam arkusz główny w którym po uzupełnieniu wszystkich informacji chciałbym aby zwracało mi cennik na podstawie powyższych danych. Np. 01-04-2022 klient kupił koszulkę Rybooka w rozmiarze M o kolorze białym i chciałbym aby na podstawie tych danych zwróciło mi cenę.
W pierwszej kolejności myślałem o złączeniu tych danych i użyciu funkcji wyszukaj pionowo (tak jak wyżej napisał @heniek_8 , aczkolwiek problem występuje w przypadku daty, jeżeli chciałbym aby funkcja czytała datę jako "zakres" to nie mógłbym wpisać konkretnej wartości, przy małej ilości danych to ma rację bytu ale przy większych arkuszach byłoby to strasznie uciążliwe.
@nxxxk: żadne vlookupy, excel po to ma inne opcje że czasami nie ma sensu korzystać z vlookupa. Dane wrzuć do PQ, potem je wczytuj do arkusza i ograniczaj dane za pomocą slicera.
@cohontes: Dzięki za odpowiedź, aczkolwiek nie do końca zrozumiałem o co chodzi, powiem wprost na mój poziom excela oscyluje pomiędzy wyszukaj pionowo, tabelą przestawną a prostymi funkcjami jeżeli, także aktualnie bardziej zawansowane funkcję są dla mnie niezrozumiałe.

Oczywiście wielki dzięki wszystkim za pomoc.