Wpis z mikrobloga

Obliczenia, ciekawostka z dupy, zupełnie nikomu nie potrzebne.

Ostatnio zrobiłem sobie moto wycieczkę do Elektrowni Bełchatów - polecam :)
I taka myśl mnie naszła a co jakby taką elektrownią kopać BTC? Nudzi mi się w robocie to tak sobie policzyłem:

Założenia są takie: moc elektrowni jest stała, węgiel się nie kończy, nie ma awarii, trudność kopania jest stała, cały prąd idzie na kopanie BTC, a i kurs BTC jest stały, 1 BTC = 91 595 PLN

Łączna moc elektrowni 5298 MW = 5,298 ×10^9 W = 5 298 000 000 W

Obecnie najbardziej wydajna koparka ASIC Antminer S19 XP Hyd daje nam 255 TH/s przy 5304 W.
(Do zużycia pełnej mocy potrzeba 998 868 sztuk koparek)

Zatem cała elektrownia da nam moc obliczeniową 254 711 538 TH / s
Wynagrodzenie dzienne za 1 TH / s to 0,00000397 BTC
czyli cała kopalnia generowałaby ~ 1011,2 BTC dziennie a to = 92585945,77 PLN ~ 92,6 MLN PLN

Do wykopania pozostało (stan na kwiecień 2022), 2 mln BTC.

Zakładając że tylko nasza kopalnia kopałaby BTC, nikt inny, i nie zwiększałaby się trudność,
pracując na pełny gwizdek wszystkie pozostałe BTC wykonałaby w 1978 dni czyli 5,5 roku

czyli 5,5 * 365 X 92,6 mln =

185 894 500 000 PLN

Aktualny dług publiczny polski wynosi

1 137 102 200 000 PLN

Czyli nawet byśmy się #!$%@? nie zbliżyli do końca spłaty….

*obliczenia są MOCNO uproszczone, zakładają obecny kurs BTC, stałe wydobycie, nie zwiększający się dług publiczny i wiele innych nie uwzględnionych zmiennych.

Ten wpis przybliżył mnie o pół godziny do wyjścia z roboty ;) :)

#btc #bitcoin #kryptowaluty*
  • 15
obliczenia są MOCNO uproszczone, zakładają obecny kurs BTC, stałe wydobycie, nie zwiększający się dług publiczny i wiele innych nie uwzględnionych zmiennych.


@cryptonews_win: przecież napisałem że obliczenia są mocno uproszczone i teoretyczne..
@flito: bardzo ciekawe rozważania, doceniam zapracowanko :D

jako ciekawostke sugeruje dodanie ceny koparek. Takich „dużych” czynników byłoby jeszcze kilka, niestety dosc mocno obniżyłyby opłacalność inwestycji
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@flito: w elektrowni w Bełchatowie to akurat węgiel skończy się całkiem niedługo. Z tego co pamiętam to złoża starczą max do 2035 a później elektrownia będzie albo przerabiana na gaz/atom albo wyłączana z użytku.