Wpis z mikrobloga

Cześć, jak powinna wyglądać diagnoza ADHD u dorosłego i ile powinna trwać? Czy kwoty rzędu 1000zł w następstwie 4 spotkań to normalna praktyka czy coś tu nie gra?
I czy sama reakcja po zażyciu leku może sugerować czy diagnoza była poprawna czy nie? (pytanie o to czy po zazyciu leku bede wiedzial czy rzeczywiscie mam adhd czy nie).

#adhd
  • 11
@TDRaiz: Ja miałem diagnozę na jednym 2h spotkaniu za 500 zł. Na pewno można taniej.
Po diagnozie dostajesz opinię psychologiczną i z tym idziesz do psychiatry który przepisuje ci leki (nie każdy leczy ADHD). Jeśli czujesz się spokojniej / bardziej skupiony po zażyciu stymulantu to oznacza że masz ADHD. W uproszczeniu oczywiście to wszystko, na pewno jest wiele niuansów i wyjątków.
@TDRaiz: Z tego co ja słuchałem to medikinet działa również na osoby które nie mają ADHD. Metylofenidat (substancja czynna medikinetu) to pochodna amfetaminy.

A co do pełnej diagnozy, to mi psychiatra mówił że raczej to jest parę spotkań (ale ten akurat ma krótkie wizyty) + jedno z psychologiem, podczas którego zleciłby wypełnienie testu DIVA-5 pod jego okiem. Myślę więc że to zależy.
@TDRaiz: szczerze mówiąc nie wiem, bo ja mam ADHD, mnie to trochę uspokaja. Ludzie (bez ADHD) też uczą się na stymulantach i pomaga im to w koncentracji.
Przypomniało mi się jak Misiek w Wszyscy jesteśmy Chrystusami mówił ojcu o tym jak ćpał amfe żeby go pilnować, żeby on się nie zapił. Mówi wtedy, że jak wciągał nie miał lęków o ojca i mógł normalnie funkcjonować, sprzątać, gotować.
Podobnie Wehrmacht leciał na
@TDRaiz: 1 dłuższa albo 2 wizyty u prywatnego psychiatry który nie podlega żadnej klinice i wystawia papiery na ADHD dla dorosłych, a nie tylko dla dzieci (do żadnych julek po psychologii nie idziesz) i gotowe.
Może sugerować ʕʔ

Jeśli czujesz się spokojniej / bardziej skupiony po zażyciu stymulantu to oznacza że masz ADHD

A to to nie prawda, ale ADHD to bardziej spektrum, więc jak się czujesz
@TDRaiz: Są bardziej i mniej oczywiste przypadki. ADHD często współwystępuje z innymi zaburzeniami - zarówno równoległych, jak i z adhd wynikających. Czasami diagnoza będzie względnie prosta, czasami nie.

Duże placówki, które diagnozują również dzieci, zazwyczaj prezentują sposób opisany przez ciebie. Czyli kilka wizyt, psycholog, psychiatra, razem około 1000 zł. Możesz też iść samodzielnie do psychiatry specjalizującego się w ADHD i tam cały proces przebiegnie prawdopodobnie dużo szybciej (i taniej).

Sama reakcja
@TDRaiz ja się zdiagnozowałem u psychiatry na jednej wizycie online, wysłałem wcześniej wypełnioną dive i badania krwi (tarczyca). Dodaj się na grupki Adhd dla dorosłych na fb tam jest wszystko opisane.
Ogólnie mówi się, że jeżeli przyjęcie medikinetu (substancja aktywna to metylofenidat, psychostymulant, coś jak amfetamina) spowoduje, że się wyciszasz i jesteś ospały, to znaczy, że diagnoza była trafna. Tak było np ze mną. Medikinet jest lekiem 1 rzutu w terapii adhd.