Wpis z mikrobloga

Mirki mam dylemat
Mam delikatną wadę wzdroku, -0.25 i -0.5 i prawdopodobnie nieduży astygmatyzm. Nigdy nie nosiłem soczewek ani okularów, a o wadzie przypominam sobie głównie podróży, bo tylko wtedy tak długo przebywam nie przed komputerem.
Teraz jednak zdecydowałem się za to wziąć, bo jest to bardzo uciążliwe i zastanawiam się co zrobić:
a) iść do optometrysty i po prostu wziąć soczewki (obawiam się, że mogę dostać źle dopasowane soczewki i będę miał zniekształcony obraz, bo przecież nie wszystko może zbadać osoba dobierająca, a dużo to odczucia subiektywne)
b) zrobić sobie laserową korektę wzroku (ale obawiam się, że będę miał ten efekt halo, a przy takiej małej wadzie może nie być to warte zachodu)
c) wszczepić sobie soczewkę fakijną

Co byście polecili? Znacie dobrego optometrystę w #warszawa?
#oczy #okulista #okulistyka #okulary #wzrok #lekarz #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 15
@piotrek39: Zdecydowanie optometrysta i soczewki. Badania trwają około godziny, soczewki są idealnie dopasowane. Uczą zakładać i zdejmować. Osobiście korzystam od około 9 lat z soczewek night&day. Wkładam je raz, wyciągam po miesiącu albo jak sobie przypomnę xd Raz miałam przez ten czas zapalenie oka i to niekoniecznie przez soczewki. Śpię w nich, pływam, wszystko. Próbowałam chodzić w okularach, ale to zaraz odciśnięte noski, gniotące w uszy oprawki, spojrzysz w dół i
@piotrek39: Niosą ze sobą większe ryzyko "zakażeń" czyli jakiegoś zapalenia czy to spojówek czy rogówki. Ale to kwestia jakości i rodzaju soczewek (uwodnienie, materiał itd), cech osobniczych, stylu życia, higieny, pracy (cały czas przed komputerem, w pyle czy inne warunki). Teraz jest mnóstwo kropel do oczu, które można używać z soczewkami. Najmniejsze ryzyko to są jednodniowe. Rano wkładasz, wieczorem do śmieci. Ale to drogie i moim zdaniem niewygodne. Plus nie można
@piotrek39: Ze względu na nawodnienie i przepuszczalność tlenu. W oku podczas snu zmienia się zapotrzebowanie na tlen, zmienia się ciśnienie i inne parametry. Nie mruga się też, rozprowadzając nawilżenie. Soczewki dzienne przy nawet kilkuminutowym zamknięciu oczu mogą doprowadzić do "przyklejenia się" soczewki do oka, zaczerwienienia, obrzęku, zapalenia itd. Dlatego powstały night & day.