Wpis z mikrobloga

Mirki z #hydraulika mam pytanie do fachowców:
Dokładałem w domu kilka grzejników w piwnicy przeznaczonej na wynajem i mam wrażenie, iż grzejniki te grzeją dużo słabiej niż pozostałe w domu (na takich samych nastawach itd). Oczywiście odpowietrzone itd.

Jakiś czas temu fachowiec od przeglądu pieca C.O. sprawdził, iż są słabe przepływy na powrocie i tu moje pytanie co z tym zrobić, bo wydaje mi się, że spartolona jest robota w miejscu gdzie instalacja nowych/dokładanych grzejników połączyła się z pionem.

W załączeniu szkic poglądowy, ale krótko opisując:
Nowe grzejniki zostały wpięte do głównego miedzianego pionu 25mm, od pionu jest odejście z zaworkiem 1/2", z którego to rurką pex 16mm idzie na mosiężny rozdzielacz 1", z którego to wychodzą pex 16mm na grzejniki.

Zasilanie i powrót zrobione jest tak samo.

Jakieś porady? czy ten odcinek 16mm między pionem 25mm a rozdzielaczem 1" (25,4mm) jest wąskim gardłem czy to nie ma takiego wpływu?

PS. Piec 24kW i ma zapas.
lyczko - Mirki z #hydraulika mam pytanie do fachowców:
Dokładałem w domu kilka grzej...

źródło: comment_1662983022CGeMSCHBORSmFvbXiFj7Wq.jpg

Pobierz
  • 28
@elementbn:
grzejniki są 3, ale każdy na osobnym wyjściu bezpośrednio z rozdzielacza, nie pamiętam mocy, ale pokoje są po 10m2
pexów do grzejników już nie ruszę, bo są w ścianach
@stefan_pmp: wszystko było ok, do momentu kiedy nie wpięte zostały te dodatkowe grzejniki. Pozostałe grzejniki i stara instalacja działa prawidłowo, te nowe ewidentnie gorzej, nawet gdy wszystkie grzejniki ze starej instalacji skręcone na 0, a działają tylko te "nowe".
Jedyne zawory to te przy grzejnikach i przy odejściu od pionu
@elementbn: przy jednym wydaje się być ok/lepiej, ale rur do grzejników nie zmienię, jedyne co to mam dojście do tych rozdzielaczy i pionu.
Skłaniam się ku wymianie tego wąskiego gardła, ale chciałbym mieć pewność.
@lyczko: napisz coś o instalacji.
to układ grawitacyjny czy pompowy?
Grzejniki w piwnicy mają termostaty?
Pod termostatami na zaworze powinna być regulacja przepływu. Ustaw ja na maksimum
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Silikon: grawitacyjny, pompa jest do c.w.u. grzejniki mają termostaty, a te nowe w piwnicy mają nawet zdalnie sterowane głowice. Kryzy są na maksa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Silikon: pompa obiegowa jest chyba w samym piecu, ale czemu grzejniki grzeją i przepływy były ok 3 piętra do góry, a problem jest tylko z tymi na poziomie pieca?
@lyczko: to pompa jest w końcu jest czy jej niema?
To są ważę informacje
Ja nawet niewiem jak ta instalacja jest wykonana.
Jest mnóstwo czynnikow wpływające na to.
Daj kilka zdjęć kotla i instalacji z opisem
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Silikon: nie ma filtra żadnego z tego co wiem, dwa lata temu kiedy były dokładane te grzejniki piwniczne była cała woda z pionu spuszczana.
Tak jak wspomniałem, pozostałe grzejniki na "starej" instalacji pracująca cały czas tak jak powinny.

Poza informacją od serwisanta kotła odnośnie niskich przepływów, to organoleptycznie czuć różnicę dotykając grzejniki stare i nowe.

Żeby nie było to tak samo z głowicami na 5 jak i bez głowic oraz każdy
lyczko - @Silikon: nie ma filtra żadnego z tego co wiem, dwa lata temu kiedy były dok...

źródło: comment_1663006784Pv3U2T592248f3voqEL8LK.jpg

Pobierz