Wpis z mikrobloga

Hej, potrzebuję w swoim RaspberryPi dodać komendę uruchomienia serwera VNC z wytycznymi ustawieniami przy każdym uruchomieniu urządzenia.
Komenda: vncserver :3 -geometry 1360x768
Komenda też musi być uruchamiana jako zwykły użytkownik, nie root (inaczej nie działa i nie mogę się połączyć.
Czytam, że cron z "@reboot" też nie jest dobrym rozwiązaniem do tego. Jak zatem ustawić to jako "autostart" w Windowsie? :)

#linux #raspberrypi #raspberry #komputery #terminal #bash
  • 11
VNC można normalnie sobie włączyć przy starcie za pomocą "raspi-config" z tego co pamiętam w sekcji Interface Options->VNC. Nie trzeba nic kombinować.


@size: Jest, ale RealVNC. A ja mam inny aktualnie :/
Ale że raspberry ma sie tak uruchamiać? Ustaw w configu podziałke


@suqmadiq2ama: Tak, Raspi uruchamia się, automatycznie loguje się jako root i od razu pojawia się pulpit. I wtedy potrzebuję by się to włączało (automatycznie, za każdym razem).
Chodzi ci o rozdzielczość ekranu czy autostart vnc bo nie kumam? Rozdzielczość ustawiasz w config.txt a autostart masz tu https://learn.sparkfun.com/tutorials/how-to-run-a-raspberry-pi-program-on-startup/all


@suqmadiq2ama: Kurde, supcio instrukcja, tylko nie wiem jakie informacje miałbym wpisać w tym pliku systemd.

Ten poniższy kod byłby dobry?

[Unit]
Description=Blink my LED
After=multi-user.target

[Service]
ExecStart=/usr/bin/python3 /home/pi/blink.py

[Install]
WantedBy=multi-user.target

Tylko może zmieniłbym na network.target?

I chodzi tu o utworzenie drugiego okna vnc. Pierwsze otwiera się chyba samo, zaraz się