Wpis z mikrobloga

Zauważyliście, że w filmach gdzie występują obce gatunki, takie jak np Star Wars czy Avatar, często zwierzęta wyglądają jak nasze ziemskie choć trochę zmodyfikowane? Otwór gębowy, oczy i uszy blisko siebie, najczęściej na głowie, która znajduje się na szyi, z przodu ciała, kończyny posiadające stawy takie jak nasze psy czy konie, czasem nawet 4 kończyny?

Czasem zastanawiam się, jak naprawdę wyglądają takie obce gatunki. Może mają dupę z przodu a uszy z tyłu? Może oddychają przez ogon? Albo są jednocześnie roślinami i zwierzętami?

Jak myślicie, czy obce gatunki przypominają nasze ziemskie?

Widzieliście może arty, w których obce gatunki były przedstawione inaczej, bardziej kreatywnie?

#scifi #kosmos #biologia #natura #przyroda #zwierzeta #rosliny #zainteresowania #pytanie #astrobiologia #nauka
  • 19
np Star Wars czy Avatar


@AlienFromWenus: przytaczasz obrazy z produkcji które nie mają żadnego zamiaru pochylać się nad ww. problemem, ot, fantasy w kosmosie, obcy to inne rasy humanoidalne, tak jak elfy czy orkowie w klasycznych fantasy, może trochę bardziej egzotyczne.

Z filmów sci-fi, gdzie przedstawiony był jakiś bardziej przemyślany koncept kojarzę chyba tylko "Arrival". W książkach łatwiej o kosmitów odchodzących od idei zmodyfikowanego człowieka, np. "Ślepowidzenie", "Solaris" czy "Czarna chmura".
przytaczasz obrazy z produkcji które nie mają żadnego zamiaru pochylać się nad ww. problemem, ot, fantasy w kosmosie,


@IamHater: Akurat w Avatarze oprócz niebieskich ludzi stwory są jednak przemyślane i nawet możesz zbudować drzewo genealogiczne.
Jak myślicie, czy obce gatunki przypominają nasze ziemskie?


@AlienFromWenus: Jak pisał wybitny pisarz SF Stanisław Lem o kosmitach: "zobaczysz ich i nawet nie będziesz wiedział że to oni".

Widzieliście może arty, w których obce gatunki były przedstawione inaczej, bardziej kreatywnie?


Jest cały kanał na YT poświęcony ewolucji spekulatywnej. Polecam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Herflik - > Jak myślicie, czy obce gatunki przypominają nasze ziemskie?

@AlienFrom...
@AlienFromWenus
"Panie kapitanie, a jak jakiś kosmita ma w miejscu oczu jajca, i tak tutaj, zamiast buzi i nosa, taki kutacz, to czy on czuje i widzi?
– Czuje i widzi.
– No, ale jak?
– #!$%@?."
@IamHater:

Wybrałam proste znane filmy, bo dobrze pokazują, o co mi chodzi. Dobrym przykładem może być też gra Mass Effect. Były tam i humanoidalne istoty jak i całkiem nietypowe (Hanarzy).
Tak właśnie robię, przeglądam taksonomię poszczególnych gatunków, rodzin, rzędów. Sama czasem projektuję jak taki kosmiczny zwierz by wyglądał.

Właśnie myślę o szukaniu artykułów związanych z astrobiologią. Jednak ze względu na brak kontaktu człowieka z istotami pozaziemskimi źródła wiedzy na ten temat
@AlienFromWenus: dupa powinna być trochę niżej niż gęba, bo jest wygodniej gdy jedzonko wędruje z góry na dół - zgodnie z grawitacją; oczy i uszy powinny ogarniać jak największy obszar i być jak najwyżej z tego samego powodu, a oczy powinny dawać jeszcze obraz stereoskopowy. Myślę, że natura całkiem dobrze sobie poradziła u nas na Ziemi, poza oczywiście #!$%@? piszczelami na wierzchu i niechronionymi pancerzem dużymi paluchami u nogi, #!$%@? ała
@npwjsn:

Oraz jajami na zewnątrz ( )

Z oczami z jednej strony racja, z drugiej oczy są bardzo wrażliwe i byle co w oku sprawia ból (kto jechał latem z górki rowerem, bez okularów i kasku i przejechał przez chmarę much, ten wie).
Na upartego uszy mogą być i tam gdzie my mamy łopatki.

Węże natomiast nie mają uszu wcale.
@AlienFromWenus:

Oraz jajami na zewnątrz ( )


True

Węże natomiast nie mają uszu wcale


... i dlatego nigdy nie będą chodziły, bo im się nie opłaca - i tak by z tego nic nie miały
@AlienFromWenus:
Rozpisałem sie i chce odrazu powiedziec ze to wysryw na wykopie i rownie dobrze moge #!$%@? glupoty, ale to moje luzne przemyslenia na ten temat
Ogólnie to jak wyżej wspomniano, pewne mechanizmy się po prostu sprawdzają, przykładowo oczy wyewoulowały niezależnie od siebie kilka razy więc można się spodziewać, że kosmici będą mieli oczy więc będą jakoś podobni do istot ziemskich. Rzeczy typu nogi, ręcę, pazury czy futro tylko będą przybliżać
synbozy777 - @AlienFromWenus: 
Rozpisałem sie i chce odrazu powiedziec ze to wysryw ...

źródło: comment_16627190061AZFK03oIygRFn6253m1dY.jpg

Pobierz