Wpis z mikrobloga

Wiadomo dlaczego swego czasu Żydzi zdominowali środowisko szachowe? Bo praktycznie zdecydowana większość radzieckich topowych szachistów miała korzenie żydowskie, w Polsce było dość podobnie, a i w Europie ich nie brakowało.
A mistrsow do pewnego momentu tylko Fischer i Capablanca nie byli żydami.
Przeciętny ojciec sadzał 3-4 latka przy szachownicy i kazał grać czy co ?
Bo w wybitne geny szachowe to nie wierzę, raczej bardziej w to że z jakiegoś powodu była to ulubiona rozrywką narodu mojżeszowego. A jeśli dużo gra to łatwo odnaleźć szachowy diament.
Równie ciekawe jest dlaczego ich dominacja się w końcu zakończyła ?

#szachy
  • 21
@RaghNaarRoog: bo ale Kasparow już nie gra od jakiegoś czasu.
Teraz jakoś nie widać dominacji szachistów izraelskich, na turnieju kandydatów nie chyba chyba ani jednego żyda, no chyba że rapport ma korzenie żydowskie, ale tego nie wiem
@sindram: też tak myślę, zresztą chyba już nieraz to badano i najważniejsza jest nauka, wiek rozpoczęcia i pracowitość.
Podobno dlatego kobiety są słabsze - dla nich to nie jest "być albo nie być", nie mają takiego zawzięcia i motywacji. A jeśli już kobieta zaczyna jako dziecko w tym samym wieku, poświęca tyle samo czasu na naukę i ma taka samą motywację, to obserwowano podobne wyniki.
Pewnie dla Żydów to właśnie był
IQ to tylko liczba, gdybyś postawił wybitnego fizyka o wysokim ilorazie inteligencji, który nie grał w szachy to by przegral z przeciętnym szachistą.


@sindram: wg. tej logiki można udowodnić, że kobiety są silniejsze niż faceci, bo kobieta, która trenuje 5 lat oklepie typa, który nie trenuje. Tak to nie działa. Postaw "wybitnego fizyka o wysokim ilorazie inteligencji" i daj mu na naukę szachów połowę czasu co miał "przeciętny szachista" to Ci
@RaghNaarRoog: ale co nie wg twoich obserwacji? Nie mogą grać podobnie? Bo chyba nie załapałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mówię tylko o jakichś badaniach naukowych, o których czytałem.
Na studiach na 400 chłopa miałem 4 kobiety bo mało która idzie na taki techniczny kierunek, co nie znaczy, że były słabsze - no i oczywiście z 4 nie wyłapiesz tylu wybitnie utalentowanych co z 400. Po prostu w
@atomic77:
Usunął bo chciałem rozwinąć, ale potem uznałem, że nie mam zupełnie czasu, przepraszam :)
Ogólnie szachistki jakie znam o rankingu X są zazwyczaj dużo bardziej pracowite niż szachiści o tym samym rankingu. Sam nie wiem co jest powodem głównym w różnicy poziomów, ale nie obstawiam pracowitości za bycie najważniejszym lub nawet jakimkolwiek powodem. Ja raczej stoję po stronie, że różnice są mocno fizyczne, w budowie mózgu. Ale to tylko moja
@RaghNaarRoog: być może są różnice, zresztą jak w innych sportach. Trafiłem po prostu na takie badania. A szachami zainteresowałem się, bo moja córka błyskawicznie je opanowała i w ciągu miesiąca zrobiła bardzo duże postępy - znajomy trener mówi, że jeszcze się nie spotkał z czymś takim. Oczywiście nie wiem co będzie dalej, ale na pewno nie powiem, że jest gorsza od chłopców, bo z chłopcami grającymi znacznie dłużej wygrywała.

@sindram: