Wpis z mikrobloga

W związku z ostatnimi dyskusjami na temat wysokości pensji nauczycieli, dodam 3 groszę od siebie:

Nauczyciele powinni zarabiać proporcjonalnie do wkładu w Twój zawodowy sukces

W praktyce coś takiego mogło by zostać zorganizowane przy pomocy np.1% opłacanych przez Ciebie podatków. Tj. decydowałbyś, który z twoich byłych nauczycieli otrzymałby 1% podatku, który i tak płacisz. W ten sposób, jeżeli nauczyciel pełnił ważną rolę dla osób, które w przyszłości zarabiają dużo i przez to płacą dużo podatku, to co roku owa faktyczna produktywność nauczyciela była by odzwierciedlona w jego premiach.

Całość była by miksem, czegoś na wzór prawa Bosmana w piłce nożnej i Przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego w Polsce.

Dobrzy nauczyciele zarabiali by krocie. Fatalni, dostawali by podstawę. Jeżeli przedmiot którego dany nauczyciel uczy w praktyce byłby nie przydatny... peszek. Nagle nauczyciele ważnych przedmiotów zarabiali by porządne pieniądze. Więcej nauczycieli chciało by uczyć tych przedmiotów, co dało by większą konkurencje a z definicji... lepszą jakość nauczania.

Podkreślę, że decyzję na temat tego komu przekazujesz 1% podatku, podejmowałbyś jako dorosły a nie jako dzieciak. Więc w praktyce sam po latach mógłbyś ocenić, czy te darmowe oceny od nic nie wymagających nauczycieli... faktycznie były takie fajne.

#nauczyciele #szkola #licbaza #studbaza #heheszki #podatki #pracbaza
Pobierz anonimowy_programista - W związku z ostatnimi dyskusjami na temat wysokości pensji na...
źródło: comment_1662109207QS19K2PsTcDcHslAV49NI6.jpg
  • 14
@k3mis: w przypadku nauczycieli podstawówki, zwłaszcza w przypadku nauczycieli nauczania początkowego, można by zastosować inny system. Np. na takich mogliby oddawać rodzice część swojego podatku, wedle wskazań dziecka i własnej oceny. Badź jeszce inny.

Natomiast z powodzeniem można by zastosować taki system w przypadku nauczycieli akademickich czy szkół średnich. Change my mind.
@anonimowy_programista: mój wychowawca i nauczyciel matematyki z liceum - myślę, że byłby teraz krezusem, bo większość jego uczniów poszło na porządne uczelnie w Polsce i za granicą i większość ma porządne techniczne wykształcenia i pracuje w zawodzie i osiąga spore sukcesy.

Generalnie to bardzo ciekawy pomysł.
@anonimowy_programista: Wydaje ci się że ludzie głosowaliby racjonalnie „ta mnie dużo nauczyła to dam jej te 1%”. W praktyce wymagający nauczyciele głosów by nie dostali „bo wredna małpa mi jedynkę wstawiła jak nie umiałem”, a dostaliby ci „spoko bo smartfona pozwalali na lekcji używać” albo „ładna jest i ma fajne cycki”. Rodzice tez bywają masakrycznie roszczeniowi i takie głosy to byłoby narzędzie by szantażować nauczycieli. Nauczyciel nie zgodzi się na jakieś
@anonimowy_programista niby jak? Jak najgorszą robotę to wykonują nauczyciele którzy uczą sebki i karyny a nie Grażyny w elitarnych liceach. W elitarnych liceach to jedynie klepią materiał z podręcznika i walą konia pod sukcesu swoich uczniów (czytaj sukces ucznia który nauczył się najprawdopodobniej wszystkiego na prywatnych korepetycjach po szkole ( ͡ ͜ʖ ͡) ) a największą pracę, najtrudniejsza wykonuje typowy nauczyciel w pato gimnazjum w pato dzielnicy