Wpis z mikrobloga

@budus2: zdjęciem

jest przyzwoicie skadrowane już przy pstryknięciu (musiałem odciąć kawałek brzucha z prawej tuż za ręką) - podczas uchwycania dynamicznej sceny ciężko o 100% skuteczność "z ręki"

jest złapany fragment jakiejś historii

mogłoby być bardziej wyostrzone ale jest robione przy zmiennym sztucznym świetle bez lampy błyskowej i oddaje odległość ok. 2-3 metrów w głąb

do tego w pewnych warunkach można je uznać za dość efektowne

podczas całego wieczoru wyszło mi
  • Odpowiedz
@Toszeron: czy ja wiem, jakoś nie rozumiem co jest celem tego zdjęcia, pokazanie tej lochy, na której stopie złapałeś ostrość, czy tego gościa co celuje, czy tego co wychodzi. Nieostra twarz gracza sprawia, że od patrzenia męczy się wzrok, za dużo się dzieje jak dla mnie. No i przez to, że jakimś słabym aparatem robiłeś, to wszystko jest niewyraźne, są aberracje i światło wygląda nienaturalnie
  • Odpowiedz
@budus2:

to prawda, super aparat poradziłby sobie z niełatwymi warunkami, szkolę się na tym czym póki co dysponuję

jednak również super aparat wymagałby super obiektywów, co prowadzi do poniesienia kosztów rzędu 10-15k a ja postanowiłem najpierw zarobić a potem wydawać

samo zdjęcie jest też kwestią subiektywną, jedni lubią krajobraz dla krajobrazu, inni siebie samych, ja na przykład staram się uchwycać momenty i dla wczorajszej ekipy bilardowej były one zadowalające ;)
  • Odpowiedz
@Toszeron: rozumiem kwestię sprzętu, chodzi mi raczej o rozłożenie, że tak powiem, nacisku, na konkretne obiekty. Zaburzenie ostrości sprawia, że nie wiadomo kto miał być głównym bohaterem ;)
A też nie przesadzajmy z cenami za parę stówek można wychaczyć fajną, starszą lustrzankę ;) ja np mam jeszcze po sprzedanym już aparacie 2 przyjemne obiektywy kupione po 150zł na allegro, można się tanio bawić sprzętem skompletowanym za mniej niz 600zł i daje
  • Odpowiedz
@budus2: to dobre rady ale nie do wszystkiego pasują

mam dość porządną lustrznkę, znaczy - porządna była 10 lat temu
AF ustawiony ciągły i w warunkach nierównego oświetlenia często nie łapie wszystkiego jak trzeba
obiektywy ma takie same, o których piszesz ale z f/4 minimalnym, do starego sprzętu f/1,4 będą kosztować ok. 4-5k, jeśli się trafi ale mówią, że nie warto dokładać tyle do starego sprzętu

tu zdjęcie zrobione w trybie
  • Odpowiedz
@Toszeron: Nie gadaj, że to było lustrzanką robione? Jak miałem budżetowego pentaxa Kx (model z 2010 roku), to nie było takich problemów, w takich warunkach jak na twoim zdjęciu, wszystko wychodziło żyleta. Obiektywy, tak jak mówiłem, po poniżej 2 stów (np stałem 50 mm 1.4, wypas), ale to już zaleta pentaxa, że ten sam bagnet jest od 50 lat i wszystko jest wstecznie kompatybilne. Co to za aparat?
  • Odpowiedz
@budus2: sony a390

widzisz, jak robiłem zdjęcia ludzi leżących na stole (tzn idealnie oświetlonych przez lampę nad stołem), to jest być może jak z Twoim pentaxem

zdjęcie omawianie jest oryginalnie zaszumione przez niedostateczne światło (bez lamp, bo nie można dawać po oczach), oceniam, że ISO musiałoby być minimum 6400

ogniskowa nie jest stała, tu akurat bodaj maksymalna dla obiektywu 80mm ale przy tych ustawieniach wiąże się to z wydłużeniem czasu a
  • Odpowiedz
@Toszeron: Wszystko, to jest prostsze, jak się ma jasny obiektyw, a nie kitowy ;) Odkryłem to lata temu, jak mi zaczęła szwankować lampa i zamiast inwestować w naprawę, wydałem 150zł na 30 letni obiektyw ;)
  • Odpowiedz
@Toszeron: ludzie tych konkretnych używają z sony a7 nawet, a wylicytować to idzie za grosze, są pewnie przejściówki dostępne. Tego typu stary obiektyw kompletnie zmienia życie
  • Odpowiedz