Wpis z mikrobloga

Wiem, że #nikogo, ale poniżej przedstawiam proces rejestracji w Hiszpanii jako obywatel Unii Europejskiej, pracującego na hiszpańską umowę o pracę + rejestrację posiadanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce:

1. Wynajem/kupno mieszkania -> w wielu miejscach trzeba podać adres zamieszkania w Hiszpanii. Jeżeli się nie uda wynająć/kupić, można podawać adres pracodawcy, a potem zmodyfikować dane, ale będzie to powodować konieczność kolejnych wizyt w różnych miejscach.
Szukałem ofert wynajmu na idealista.com, w Madrycie było dużo ofert od pośredników (trzeba się przygotować na haracz dla agenta). Ostatecznie znalazłem od osoby prywatnej (2 kaucje + czynsz za pierwszy miesiąc były wymagane, zapłacone gotówką). Tutaj na początek wystarczy sam paszport, resztę dokumentów uzupełni się po ich otrzymaniu.

2. Número de identidad de extranjero (NIE)
a) Wymagane dokumenty:
- Oryginał i kopia umowy o pracę,
- Oryginał i kopia paszportu
- Wypełniony formularz EX-18 (w punkcie 4 zaznaczyć „Trabajador por cuenta ajena”, jeżeli pracujemy o umowę o pracę) -> link -> wypełniony dokument wydrukować i podpisać.
- Opłata za rejestrację wniesiona w banku. Trzeba wypełnić formularz -> link -> zaznaczyć w nim „.Certificado de registro de residente comunitario o Tarjeta de residencia de familiar de un ciudadano de la Unión.” -> koszt w sierpniu 2022 to 12 EUR. Uzupełniony formularz wydrukować dwa razy i po zapłacie, dostaniemy na nim pieczątki, oznaczające, że opłata została wniesiona. Można to zrobić w dowolnym banku w Hiszpanii (Santander, BBVA etc.)

b) Umówienie wizyty przez internet (cita previa) -> link
Należy podać swoje dane, polski numer telefonu przechodzi.
W polu „TRÁMITES CUERPO NACIONAL DE POLICÍA” należy wybrać “POLICIA-CERTIFICADO DE REGISTRO DE CIUDADANO DE LA U.E.”

c) Dodatkowe info:
Za pierwszym razem nie udało mi się otrzymać numeru NIE, gdyż zostałem poinformowany, że muszę zacząć pracę i sama umowa nie wystarcza. Umówiłem kolejną wizytę w pierwszym dniu pracy i poszło już wszystko dobrze. Podobno zależy to od tego na kogo się trafi w okienku.

d) Efekt:
Otrzymujemy zieloną kartę z numerem NIE oraz naszymi danymi np. adresem zamieszkania. Karta jest ważna tylko z paszportem/dowodem osobistym, gdyż nie ma na niej naszego zdjęcia.

3. Konto w banku (w moim przypadku ING):
a) Warto kupić kartę pre-paid z sieci, w której będziemy chcieli kupić Internet/kolejne numery telefonów i potem ją przenieść.

b) Potrzebne dokumenty:
- NIE
- Paszport
- informacje o przewidywanym miesięcznym wynagrodzeniu (podałem słownie, ale może być potrzebna umowa o pracę)

4. Założenie Internetu + telefon w abonamencie:
a) Wymagane dokumenty:
- NIE,
- Paszport,
- konto w banku (mi przeszło też polskie konto, ale po założeniu hiszpańskiego zmieniłem).

b) Koszt w sieci DIGI Mobil: Internet (światłowód) do 1Gbps + numer telefonu (20GB internetu i 400 minut z zagranicą) wyszło 30 + 6 = 36 EUR/miesiąc.

c) Przebieg instalacji:
- po 3 dniach (tyle zajęła im aktywacja też mojego numeru) zadzwonili z terminem przybycia technika, który miał sprawdzić połączenie z siecią (od zarządcy sieci Movistar). Termin na następny dzień.
- po tej wizycie otrzymałem kolejny telefon z informacją o kolejnym techniku, który miał podłączyć router (od DIGI).
- jeżeli ma się własny router to na czacie DIGI można poprosić o dane dostępu do naszej usługi i można nimi skonfigurować nasz własny router.

5. Padrón #!$%@? (zameldowanie):
a) Wymagane dokumenty:
- NIE,
- Paszport,
- umowa najmu/umowa kupna mieszkania,
- hiszpański numer telefoniczny,
- wypełniony formularz Hoja Padronal -> na jednym formularzu można zarejestrować do czterech osób -> każda musi być przy złożeniu dokumentów w Ratuszu. W polu „CAUSA DE ALTA” zaznaczyć trzeba „Cambio domicillo” -> [link](https://sede.madrid.es/UnidadesDescentralizadas/UDCEstadistica/#!$%@?/Ficheros/Hojapadronal.pdf)

b) Umówienie terminu (cita previa) w Madrycie:
Trzeba wybrać tutaj -> link -> „Categoria” = „Padrón” oraz potem „Tramite o servicio” = „Altas, bajas y cambio de domicilio en Padrón”.

c) Oddział ratusza wybieramy sobie najbliższy. Po zarejestrowaniu się w urzędzie, warto zrobić sobie kopie potwierdzenia zameldowania, gdyż może ona się przydać w kilku miejscach.

6. Tarjeta Sanitaria (zarejestrowanie się w swojej przychodni):
a) Wymagane dokumenty:
- NIE,
- Paszport,
- potwierdzenie nadania numeru ubezpieczenia socjalnego (musimy je otrzymać od naszego pracodawcy, też przed rozpoczęciem pracy powinniśmy dostać od niego formularz do wypełnienia, aby mógł nas zarejestrować -> trzeba załatwić ze swoim HR),
- potwierdzenie zameldowania -> Padrón
b) Trzeba pójść do przychodni, w swojej dzielnicy, z powyższymi dokumentami i powinno pójść już gładko.
c) Efekt: Do miesiąca karta powinna być do odbioru w przychodni.

7. Imienna karta na metro w Madrycie:
a) Wymagane dokumenty:
- Paszport,
- zdjęcie paszportowe,
- wypełniony formularz -> link
Karta kosztuje 4 EUR.

b) Umówienie wizyty online lub zamówienie karty online.

8. Sprowadzenie własnego samochodu z Polski do Hiszpanii (ze zwolnieniem z podatku rejestracyjnego -> Impuesto de Matriculacion) -> instrukcja ze strony urzędu komunikacji DGT link

a) Wykonanie przeglądu w autoryzowanej stacji ITV:
a. Potrzebne dokumenty:
- Padrón,
- Certificate of Conformity (CoC) samochodu,
- polski dowód rejestracyjny i chyba też karta pojazdu (oba tłumaczone na hiszpański -> nie wiem, czy to potrzebne, ale przetłumaczyłem to przysięgle jeszcze w Polsce),
- umowa kupna samochodu przetłumaczona na język hiszpański,
- Paszport,
- NIE

b. Koszt: 175 EUR w Madrycie (może da się taniej, nie sprawdzałem),

c. Tutaj można znaleźć autoryzowaną stację: link -> umawiałem się przez Internet już na stronie jakiejś stacji. Polska rejestracja przeważnie nie przechodzi przez formularze, ale można wpisać fejkową i na miejscu wyjaśnić o co chodzi.

d. Po przeglądzie dostaniemy 3 takie same niebieskie kartki (wszystkie będą potrzebne do rejestracji samochodu) oraz podsumowanie przeglądu. Przegląd jest ważny 2 lata.

b) Impuesto de matriculación:
a. Jeżeli posiadaliśmy nasz samochód przez co najmniej 6 miesięcy przed przeprowadzką do Hiszpanii oraz przez ostatnie 12 miesięcy nie mieszkaliśmy w Hiszpanii to mamy prawo do zwolnienia z tego podatku, w ciągu 60 dni od przyjazdu.

b. Potrzebne dokumenty:
- wypełniony formularz Impuesto Especial sobre Determinados Medios de Transporte modelo 06 -> link (większość informacji wyciągamy z tych niebieskich kartek z przeglądu ITV). Trzeba to wydrukować i podpisać.
- informację z Konsulatu w Madrycie, że nie prowadzą rejestracji obywateli w miejscu rezydencji -> napisałem maila z prośbą o wystawienie takiego oświadczenia i mailowo też dostałem taki dokument. Trzeba go wydrukować. Spełnia to warunek udowodnienia, że nie można otrzymać informacji, jak długo mieszkaliśmy poza granicami Hiszpanii -> u mnie przeszło.
- NIE,
- Paszport,
- Padrón.

c. Umówienie się na wizytę (cita previa) pod tym adresem -> link

c) Impuesto sobre Vehiculos de Traccion Mecanica -> impuesto #!$%@?
a. Wymagane dokumenty:
- wypełniony formularz autoliquidación -> link w sekcji „Modelos de formularios” można pobrać: “Impreso de autoliquidación. Declaración de alta en el Impuesto sobre Vehículos de Tracción Mecánica (IVTM)”, pozycję wyżej jest dostępna instrukcja do tego formularza. Ps. Pole CVF można znaleźć na niebieskiej karcie z ITV. Formularz trzeba wydrukować i podpisać w minimum dwóch sztukach, najlepiej w trzech.

b. W Madrycie zapłacić ten podatek można w wymienionych na stronie ratusza bankach -> link Po zapłaceniu dostaniemy pieczątki na naszych wydrukowanych kopiach, a jedną z nich bank sobie zostawi.

c. Koszt roczny (płaci się proporcjonalnie do pozostałych ilości kwartałów w roku) dla samochodu 110 KM to 59 EUR.

d) Rejestracja samochodu w urzędzie (DGT):
a. Wymagane dokumenty:
- Jeżeli jesteś wpisany jako właściciel w polskim dowodzie rejestracyjnym, to umowa kupna nie jest już potrzebna,
- 3x niebieska kartka z przeglądu ITV,
- polski dowód rejestracyjny,
- Padrón,
- zwolnienie z podatku Impuesto de matriculación,
- potwierdzenie opłaty podatku Impuesto sobre Vehiculos de Traccion Mecanica,
- NIE,
- Paszport.

b. Koszt to: 99,77 EUR -> płatne na miejscu kartą,

c. Umówienie się na wizytę (cita previa) -> link i po wyborze biura oraz typu wizyty (Tramites de oficina). Trzymamy kciuki, żeby były terminy na wizytę typu: Área: Vehículos lub Area: Matriculacion, to chyba zależy już od biura.

d. Po zarejestrowaniu dostaniemy hiszpański dowód rejestracyjny (permiso de circulacion) - taki zielony oraz dokument po hiszpańsku mówiący o zarejestrowaniu samochodu o naszym numerze VIN (potrzebny do wyrejestrowania w Polsce) oraz ksero polskiego dowodu rejestracyjnego z pieczątką hiszpańską. Oryginał polskiego dowodu jest zabierany przez urzędnika.

e) W Madrycie zaraz obok urzędu jest firma, która wyrabia tablice na miejscu. Koszt 20 EUR za dwie metalowe tablice w wymiarach 520x110 mm oraz 5 EUR za naklejkę ekologiczną.

f) Zakup ubezpieczenia. Ostatecznie wykupiłem OC z asystą w podróży, zwrotem za kradzież oraz zwrotem za uszkodzenia atmosferyczne za 313 EUR za rok w firmie MAPFRE. W Catalana Occidente system nie chciał zaproponować mi oferty, prawdopodobnie z powodu bycia obcokrajowcem (tak zostałem poinformowany przez panią, która próbowała to zrobić, a w wakacje nie mogła się do nikogo innego dodzwonić, żeby to przepchał).
Potrzebne będzie zrobienie zdjęć samochodu, przebiegu, prawa jazdy i permiso de circulacion. Konto w banku i telefon również wymagany.

g) Jeżeli Twoja dzielnica znajduje się w strefie płatnego parkowania, w Madrycie skrót to SER, to po zarejestrowaniu samochodu możesz otrzymać pozwolenie na parkowanie:
a. Wymagane dokumenty:
- NIE,
- Paszport,
- Permiso de circulacion,
- Padrón,

b. Opłata na miejscu kartą. W zależności od rodzaju naklejki ekologicznej, w Madrycie, stawka jest inna i płaci się proporcjonalnie do końca roku. Za naklejkę C od sierpnia do grudnia wyszło około 10 EUR.

c. Umówienie spotkania (cita previa) -> link -> „Categoria” = „Movilidad” oraz potem „Tramite o servicio” = „SER en oficinas de atension a la ciudadanía LINEA MADRID”. Jeżeli w najbliższym dla nas oddziale nie ma terminów, można iść do innego.

d. Korzyści: można parkować na zielonych miejscach bez ograniczenia czasowego w swojej dzielnicy.
Byłem to załatwić dzień po rejestracji i ratusz nie miał danych mojego samochodu. Wzięto mój numer i mail, i po 3 dniach się ze mną skontaktowano. Umówiono mi wizytę, abym mógł opłacić parking, na następny dzień.

h) Wyrejestrowanie samochodu w Polsce -> w trakcie, czekam na tłumaczenie dokumentu zarejestrowania samochodu w Hiszpanii, gdyż bez tego się nie da – podobno. Koszt 10 PLN + 116 PLN za tłumaczenie przysięgłe.

Podsumowanie:
a) Język hiszpański bardzo pomaga we wszystkich formalnościach. Tylko w banku, przy założeniu konta, obsługujący mnie pan, mówił po angielsku. Jeżeli jest się dobrze przygotowanym, powinno pójść gładko, ale o to ciężko, bo nie zawsze łatwo znaleźć potrzebne informacje i do tego, w zależności od obsługującego, może się to różnić.

b) W każdym urzędzie trafiałem na urzędników, którzy byli mili i starali się ogarnąć sprawę tak, żeby była zrobiona np. patrz parking wyżej.

c) Całość załatwiania dokumentów zajęła mi 23 dni od NIE (01.08.22) do parkingu (23.08.22). Bez samochodu byłoby to 10 dni.

#hiszpania #madryt #emigracja #przeprowadzka
  • 3