Wpis z mikrobloga

Mircy z #komputery #siecikomputerowe krótka piłka bo kochany Wypok przeładował mi stronę i zjadł posta gdzie dokładnie wszystko opisałem.

Mam sobie LAN - router od ISP (Funbox 3), parę urządzeń po kablu, access point wifi od Asusa z AiMesh (RT-AX86U). Wszystko śmiga, zero problemu. Dokupiłem do tego repeater też do Asusa z AiMesh (RP-AX56).
Konfiguracja się udała ale jak podłączam go kablem do routera pada cała sieć i po kablu i po wifi, 100% packet loss. Lampki na routerze wściekle migają na portach z repeaterem i access pointem. Odepnę repeater od kabla i wszystko działa. I tak można w kółko. Dla testu podpiąłem repeater do huba w access poincie i tak też działa.

Głupieję już bo na mój mały rozumek nie powinno coś takiego mieć miejsca. Ktoś ma pomysł co może się dziać albo co mam sprawdzić?
  • 17
@supra107: może tyle że nie wiem jak to stwierdzić bo urządzenia są z rodzaju plug and pray. Repeater ma 0 ustawień poza ap który rozszerza, ap jest w trybie bridge więc chyba też nie za bardzo na coś wpływa. A funbox nie pozwala na edycję nawet prostych rzeczy w stylu serwer dns.

Jakiś hint czego mam tam szukać?
zmienić tryb wifi z bride na jakiś inny


@sigul: jeżeli masz na myśli router/ap to do wyboru router albo access point czyli bridge. Jeżeli repeater to ustawień jest okrągłe 0. Korci mnie żeby zwrócić to w cholerę i kupić drugi ap ale to kasa razy 2-3 więc chcę się upewnić że muszę.
@keton22: Ustawiłeś go jaki aimesh i dodałeś jako node w głównym urządzeniu? Jeśli nie i tylko jako repeater to ten port jest raczej żeby PC czy cos tam wpiąć patrząc na instrukcje. Backhaul opisują tylko jeśli korzystasz z aimesh.
@kwantowykocyk: użyłem oficjalnej appki asusa która zrobiła to za mnie. Wszystko się wykryło łącznie z backhaul który na 100% idzie po ethernecie. Po wifi jest 10% prędkości łącza bo to też testowałem.

jak podepniesz na krótko bezpośrednio sprzęt tak samo się dzieje?


@Bad_Wolf: no właśnie nie i to mnie zastanawia. Jak zepnę urządzenia aimesh kablem czyli repeater i ap to nagle nie ma problemu wszystko działa. Zastanawiam się czy da
@keton22: czekaj, ty chcesz mesh odpalić z funboxem?
Tak się nie da. To działa tylko w wybranym sprzęcie i wymaga routera asusa.

Możesz odpalić tryb AP z ethernetem lub airmesh. Wtedy samo się powinno skonfigurować.

Pokaż konfigurację.
czekaj, ty chcesz mesh odpalić z funboxem?


@Bad_Wolf: no chcę tak, RT-AX86U jako master, RP-AX56 jako repeater i funbox jako router. Nie da się tak? Jak ustawię backhaul wifi albo wepnę kabel z AX56 do AX86 to bangla. Nie przeszkadza że AX86 jest w ap mode.
@keton22: no tak to mi się nie udało odpalić nigdy.

Router mesh plus końcówki jako AP mesh tak. Inaczej nie.

Mesh sam powinien sobie określać czy działa po WiFi czy po ethernet.

Jak chcesz zachować funbox to możesz tylko dwa AP ustawić.
@Bad_Wolf: @kwantowykocyk: Panowie wychodzi że dzban ze mnie, w interfejsie webowym AP jest 1 ustawienie którego nie ma w appce 'ethernet backhaul mode' w zakładce aimesh -> system settings. To jest osobne od ustawienia 'preffered backhaul' w zakładce ustawień repeatera. Jak to aktywowałem to najpierw krzyczał że mi pozmienia ustawienia, potem się ze 3 minuty optymalizował i nagle pętla znikła. Dzięki za naprowadzenie na temat że się nie da bo
@keton22: Daj znać jak ci się to sprawdza bo szukam jakiegoś drugiego ap sam (mam ax-88u) chociaż bardziej myślałem o zewnętrznym ale może gdzieś w kącie mógłbym wrzucić tego ax56 chociaż myślałem raczej jakis ap omada może.
@kwantowykocyk: z szybkich testów to prędkości są dobre i jest wygoda bo jest jedno ssid na wszystkie ap w sieci. Z minusów na razie w mieszkaniu przełączanie między ap działa tak sobie i jak wezmę laptopa ze sobą do drugiego pokoju to przez kilkadziesiąt sekund jest słaby transfer i dopiero przepina. Łazi za mną że rano widziałem ustawienia od tego w appce ale teraz nie moge znaleźć.
@kwantowykocyk: chciałem aimesh żeby podłączyć i mieć z głowy. Wyczytałem że jak są 2 urządzenia z tej samej technologii to lepiej działa. No i chciałem wifi 6 bo taki mam router już. To zawęża wybór do 1 repeatera. A nie kolejny router bo repeater to 3 stówki, router 6-8.