Wpis z mikrobloga

@av18: Z tym że rozkład oczywiście nie jest równomierny. Więc na przykład w takiej Polsce posiadanie grupy A+ sprawia że możecie przyjmować krew od 63% populacji (A+ i 0+). Nie jest to wcale dużo mniej od AB+, uniwersalnego biorcy, który może przyjmować krew od 85% populacji (A+, B+, AB+, 0+).

Posiadanie grupy krwi AB-, pomimo bycia uniwersalnym biorcą wcale nie ma tak dobrze. Musi mieć krew od osoby z RH-, co
I.....e - @av18: Z tym że rozkład oczywiście nie jest równomierny. Więc na przykład w...

źródło: comment_1661155730XD0wx3YHZoJwgq8p14usqu.jpg

Pobierz
@fledgeling: Może i tak, ale jak ktoś skończył kilka-kilkanaście lat temu szkołę średnią to takie rzeczy się zapomina. Mi ostatnio mama uświadomiła jak zanika fenotyp Rh- w czasie ze względu na posiadanie potomstwa z rodzicem mającego Rh+.
@av18: ah #!$%@? już 10 razy to pisałam ale napisze jeszcze raz: przetacza się krew zgodną grupowo, krew grupy 0 ma przeciwciała anty-A i anty-B skierowane przeciw antygenom występujących na krwinkach grup A/B/AB. Uniwersalna krew to krwinki 0 Rh- i osocze AB Rh-, bo tylko ono nie zawiera tych przeciwciał
@ItsFine mam B rh-. Oddawalem kilka razy krew, niestety przez problemy z uczuleniem nie moge tego robic. A szkoda, bo jak dostalem wynik badania to za kazdym razem slyszalem abym zostal HDK.