Wpis z mikrobloga

2103 + 1 = 2104

Tytuł: Barbarzyńca w ogrodzie
Autor: Zbigniew Herbert
Gatunek: publicystyka literacka, eseje
Ocena: ★★★

Erudycyjna podróż po Europie w raczej mało przystępnej formie: niezwykle nierówna, nawet nie surowa, bo w większości jakby stworzona i naginana na siłę. W zasadzie ciągiem wciągnęły mnie jedynie eseje o katedrach gotyckich i inkwizycji, jako że tylko one sprawiały wrażenie zawierać pierwiastek lekkości, dający ten oczekiwany polot. Cała reszta nazbyt pompatyczna, a przez to nijaka aż do szpiku kości (tudzież książki). Tak, tytuł zdecydowanie obiecuje zbyt dużo... Winię tutaj głównie brak realnych emocji w książce, których miejsce zajęła sztuczna zaduma nad spuścizną wieków naszego kontynentu. Zanika z tego względu w mojej opinii to, co najważniejsze w podróży: tu i teraz danego człowieka, przemierzającego obrany szlak; wyznaczone na nim destynacje. W esejach zaś praktycznie przez cały czas ten świat i człowiek w nim są nieżywi. Stąd przy pierwszym zawodzie proponuję odłożyć na półkę. Jej dobre momenty – a jest ich ledwie kilka – są niewarte czyjegokolwiek czasu, z wyjątkiem być może wielkich fanów sztuki i historii, w których oczach spostrzeżenia Zbigniewa Herberta dostatecznie pociągną ich duszę, ożywiając te wszystkie napotkane przez niego po drodze relikty historii, cofając w efekcie w czasie i dając doświadczyć czegoś niesamowitego, jakby duchowego. Dla całej reszty prawdopodobnie żadna gratka bez miejsca na refleksję. Osobiście przypomniałem sobie, dlaczego z taką rzadkością sięgam po książki polskich autorów.

#bookmeter #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem #publicystykaliterackabookmeter #esejebookmeter
K.....n - 2103 + 1 = 2104

Tytuł: Barbarzyńca w ogrodzie
Autor: Zbigniew Herbert
Gatu...

źródło: comment_1661072961P5DtHhA9FbjntSdG1mpbOR.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-09-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 224

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2015-04-21 - Użytkownik ckiler ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Bukareszt (Małgorzata Rejmer)