Wpis z mikrobloga

Cześć, czy dostając ofertę pracy w postaci PDF nazwa stanowiska, stawka, imię nazwisko i data rozpoczęcia i odpisaniu na to przyjmuje ofertę może z tego zrezygnować przed określonym terminem? W przypadku jakby aktualna firma zaproponowała kontr ofertę a tam już napisałem to można się wycofać jak jeszcze nie podpisałem nic? Żadnych kursów, sprzętu nic a nic nie dostałem od tej firmy czy szkolenie. Poprostu odpisanie na emaila. Nic więcej na PDF nie ma ze jakieś kary umowne ani nic
#programowanie #programista15k #pracbaza #pytanie
  • 25
@Kamilex97: Zawsze możesz się wycofać, ale konsekwencje mogą być różne.
Jeśli oferta była na UoP i zawierała wszelkie istotne kwestie(listę znajdziesz w necie), to jest to traktowane jako wstępna umowa o prace i w razie rezygnacja zatrudniający może się domagać "naprawienia szkody" związanej z tym że liczył że się pojawisz w pracy w tym terminie, ale musi to uzasadnić, mało prawdopodobne ale jest taka opcja.
Informacje typu od kiedy i gdzie
@Kamilex97: Tak jak pisalem, umowa o prace musi byc fizycznie podpisana, nie ma obecnie w prawie polskim nawet luki, ktora umozliwia podpisanie cyfrowe takiej umowy, a co dopiero odpisanie na maila. Takze nie masz sie kompletnie o co martwic (prawnie).

Wszystko sie zmienia gdy to nie jest umowa o prace, bo umowy ustne wtedy jak najbardziej obowiazuja (a tym bardziej jak odpisujesz na maila). I przy b2b i przy innych, po
to jest to traktowane jako wstępna umowa o prace i w razie rezygnacja zatrudniający może się domagać "naprawienia szkody"


@zibizz1: Z tego co patrze na szybko w internecie, to taki zapis musi sie znalezc w umowie przedwstepnej. Jak nie ma to nikt nie moze dostac czegokolwiek od drugiej strony.

Wszystko jedno czy traktujesz cos jako umowe przedwstepna czy faktycznie nia jest, zapis jest obowiazkowy.
@Proogramista: Potwierdzam
@Kamilex97: Umowa przedwstępna o prace też musi być na piśmie bo przyrzeczone umowy musza być w tej samej formie co docelowe, więc nie można elektronicznie.

Żeby to uznać to trzeba wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać, takie coś traktowane jako zawarcie umowy na piśmie
@Proogramista: Nie, jak jest zapis to z góry wiadomo co grozi, jak nie ma zapisu to druga strona musi dochodzić wartości jaka utraciła jesli nie dojdzie do zawarcia finalnej umowy i można sie o to spierać w sądzie
Żeby to uznać to trzeba wydrukować, podpisać, zeskanować i odesłać, takie coś traktowane jako zawarcie umowy na piśmie


@zibizz1: ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie, fizyczne podpisanie to nie wyslany skan. Sprawdzalem. To ze wiekszosc firm sie na to obecnie zgadza to jedno, to ze to jest niezgodne z obowiazujacym (durnym) prawem to drugie.

Fizyczne podpisany dokument nie moze byc skanem. To musi byc oryginal.
jak nie ma zapisu to druga strona musi dochodzić wartośc


@zibizz1: Tego nie potwierdza moje szybkie szukanie w internecie. Chyba mylisz umowe o prace z innymi umowami. Umowa o praca jest naprawde bardzo szczegolna i bardzo faworyzuje pracownika.

Co musi się znaleźć?

@Kamilex97: Konkretne kary.

ze nic mi nie grozi raczej jak tylko e-mail?

@Kamilex97: Jak umowa o prace to nie. I to nawet jak nie mam racji w
No to to wiem ze to nie jest umowa o prace to na co odpisałem. To było jakieś pół strony A4 z podstawowymi informacjami


@Kamilex97: I tyle wystarczy. Umowa o prace jest bardzo prosta, bo to inne przepisy, zewnetrzne, kodeksu pracy, definiuja reszte.