Wpis z mikrobloga

Witajcie,

Za jakiś czas ukończą mi blok(Na razie powstają dwa w przyszłości ma być jeszcze 4). Wstępnie rolę zarządcy będzie pełnił deweloper, potem będzie trzeba podjąć decyzję czy tworzymy wspólnotę czy wchodzi spółdzielnia. Tak z grubsza wiem miej więcej jakie są różnice. Ja jestem bardziej za wspólnotą.
Czy mógłby ktoś mnie pokierować/powiedzieć jak dokładnie działa wspólnota mieszkaniowa? Jak to wygląda od środka? Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie?

#nieruchomosci #mieszkanie #budownictwo #prawo #pieniadze
  • 11
@ly000: Wiem, że spółdzielnie to rak, jest na pęczki historii o spółdzielniach i cyrkach z nimi.
@plazma: Mi bardziej o wspólnotę chodzi. Np. zakładam że wspólnota ma jakieś konto bankowe: kto jest jego właścicielem? Bardziej ze strony finansowej mi chodzi jak to wygląda.
@Kroshkar Najgorzej wspólnota. U nas są bloki i należą właśnie do wspólnoty. Każdy ma w dupie aby somsiad nie miał i każdy ma swój piec i solary. No ogólnie beznadziejna sytuacja, bo drogę to mają pod blokiem już tak #!$%@?ą że nie idzie przejechać. Jak 3 mieszkańców będzie chciało to znajdzie się innych trzech którzy nie będą chcieli a tamci z własnej kieszeni nie będą płacić żeby później somsiad używał i tak
@Kroshkar Wspólnota moze wybrać firmę zajmującą się administrowaniem i zarządzaniem. Ewentualnie wybrać zarząd wśród mieszkańców. Trzeba zebrać ponad 50% dla uchwał w dowolnych sprawach. Działacie na zasadzie bycia wspólnikiem z odpowiednim udziałem.
@Kroshkar konto wspolnoty jest jedno, tam wplacacie hajs z czynszow. Zarzadza nim i ma dostep zarzadca ktorego sobie wybierzecie. Najlepiej uderzyc do 3-5 firm w Twoim miescie. Najlepiej zeby mieli biuro blisko nieruchomosci zeby wycenili co i za ile, przedstaili wam oferty, i za raczke przeprowadza was przez caly proces powolania wspoonoty itp. Dziwne ze jesli spoldzielnia wybudowala blok to nie wpisala sobie w pierwszym akcie notarialnym tego ze beda waszym zarzadca