Wpis z mikrobloga

Zastanawialiście się drodzy czcigodni, którą chorobę psychiczną ma Misiek. Pasowało mi tu narcystyczne zaburzenie osobowości, a moze jednak to osobowość paranoicznej. Wedlug mnie Misiek ma wszystkie podtypy. Jest zrzedliwy, zatwardziały, złośliwy i fanatyczny. Co o tym sądzicie? Czy miał badania psychiatryczne?
PODTYPY OSOBOWOŚCI PARANOICZNEJ ( wg Millona )

FANATYCZNA: Ta odmiana osobowości paranoicznej ma pewne cechy wspólne z osobowością narcystyczną. Obie przejawiają aroganckie, pretensjonalne zachowania i z lekką pogardą traktują innych ludzi. Obie mają wielkościowe przekonania i z góry traktują innych, często mając wobec nich ekstrawaganckie roszczenia i fantazje, których spełnienia oczekują. Zachowania takie są ich podstawowym mechanizmem obronnym przed utratą wysokiej samooceny. Poczucie bycia półbogiem, posiadania super mocy i gotowości do walki ze złem całego świata.
Bronią się przed utratą „wysokiej” samooceny dlatego nie konfrontują jej z rzeczywistością. Mają rozbudowane plany zbawienia świata, uważają się za utalentowanych, wybranych i natchnionych przywódców. Wierzą, że zdołają zaprowadzić upragniony ład i porządek na świecie oraz uchronić go przed zagładą. Wytłumaczeniem na brak realizacji planów jest działanie nieznanych sił oraz działania spiskowe. Osobowość fanatyczną #!$%@? ogromna fantazja dotycząca tego kim w życiu będzie oraz co osiągnie. Ma bardzo rozbudowany świat wewnętrzny, który projektuje na rzeczywistość.

ZŁOŚLIWA: Osoby takie łączą w sobie cechy osobowości paranoicznej i sadystycznej. Jest bardzo wojownicza, kłótliwa i groźna. Boi się odebrania władzy i bycia zdominowaną, spodziewa się agresji od strony innych. Za doznane krzywdy, o których ciągle rozmyśla chce się mścić, jest gotowa do ataku, tyranizująca i nieczuła. Wrogo nastawiona do innych przekonana jest, że inni ją prześladują. Z czasem takie myśli mogą przybierać formę urojeń prześladowczych. I tak za cel innych ludzi postrzega: obrażenie i zastraszenie. Osoba „złośliwa” będzie wyjątkowo czujna i nastawiona na znalezienie sygnałów świadczących o próbie podporządkowania jej sobie czy zdominowania.

ZATWARDZIAŁA: Osoby „zatwardziałe” łączą w sobie cechy osobowości paranoicznej i kompulsyjnej. Obie ściśle przestrzegają norm i zasad, są sztywne, perfekcjonistyczne oraz nadmiernie kontrolujące. Nie mają poczucia humoru i wydają się być ponure i zrzędliwe. Osoba kompulsyjna wierzy w podporządkowanie się zewnętrznemu autorytetowi, osoba paranoiczna ów autorytet widzi w sobie. Często bywa zadufana w sobie i zgryźliwa. Jest pewna siebie i buntuje się przeciwko zewnętrznym ograniczeniom. Przestrzegane reguły ,często nierealistyczne, wykorzystuje aby sądzić i atakować innych. Gardzi słabością i brakiem dyscypliny. Zdarza się jednak, że ma wyrzuty sumienia, które wywołane są obawą przed zemstą. Dopóki nie zostanie „sprowokowana” funkcjonuje na pozór normalnie.

ZRZĘDLIWA: Osoby takie posiada cechy osobowości paranoicznej i negatywistycznej. Odznaczają się cechami takimi jak: kłótliwość, zrzędliwość, nieustępliwość i marudność. Są pesymistami a ich pragnieniem jest chęć zemsty. Zawzięcie szukają dziury w całym, utrzymując, że zostali oszukani, zdradzeni czy skrzywdzeni. Często narzekają na ludzi wokół siebie zazdroszczą im np. sukcesów w pracy. Wszelkie powodzenie/szczęście innych ludzi wynika z braku sprawiedliwości na świecie. Osoby „zrzędliwe” maja zawsze gorzej. Są „ofiarami” i często wprost oskarżają niewinnych znajomych i krewnych o zdradę, brak lojalności czy oszustwo.
#wroniecka9
  • 6
  • Odpowiedz
@Sylvie: Ja właśnie ciagle się zabieram do tego, żeby przysiąść i opisać dlaczego uważam, ze psychopatia u Misia może wynikac bardziej z jakiegoś rysu narcystycznego, ale nie w sensie typów osobowości i spełniania kryteriów nozologicznych (z klasyfikacji chorób), a dynamicznych procesów wg kilku teorii wyjaśniających mechanizmy funkcjonowania osób potencjalnie funkcjonujących tak jak Misiek (np. Kohut; source: jestem psychologiem tuż po studiach).
Rys narcystyczny nie wyklucza też cech czy mechanizmów paranoicznych, także
  • Odpowiedz
@posoborowa_: to bardzo interesujące. Ja niestety nie msm wyksztalcenia psychologicznego i jestem laikiem w tego typu analizach. Bardzo chętnie bym zapoznała się z analiza jego osobowości
  • Odpowiedz