Wpis z mikrobloga

Upadek Kabulu - rok później

Rok temu, 15 sierpnia talibowie zajęli afgańską stolicę. Scenariuszy co do przyszłości Afganistanu było wiele. Po roku można już ocenić jak bardzo celne były przewidywania poszczególnych komentatorów.

Z tej okazji polecam Wam mój komentarz z zeszłego roku napisany dla Klub Jagielloński - "Nowa Wielka Gra o Afganistan dopiero się rozpoczyna". Samemu możecie ocenić gdzie miałem rację, a może gdzie się myliłem. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Moim zdaniem komentarz zestarzał się bardzo dobrze, bardzo miło do niego wrócić. ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Link do artykułu - Nowa Wielka Gra o Afganistan dopiero się rozpoczyna

#lagunacontent #bliskiwschod #afganistan #geopolityka
Pobierz JanLaguna - Upadek Kabulu - rok później

Rok temu, 15 sierpnia talibowie zajęli afg...
źródło: comment_1660594124TfH4GBLoOfSNNrnCFhO6T4.jpg
  • 10
TL;DR: Ogólnie to jest do dupy, kraj jest na granicy zapaści gospodarczej bo są odcięci od pieniędzy poprzedniego rządu a Nikt im nie chce pomagać na szeroką skalę i w zasadzie tylko Iran ich wspiera konkretną pomocą, ale też przede wszystkim dlatego by przestali im wysyłać rzesze uchodźców. Pozostałe kraje siedzą cicho i boją się większego zaangażowania. Kasa głównie spływa z handlu narkotykami (wiele się nie zmieniło w tym temacie). W rządzie
@JanLaguna: Mówią że Afganistan to Cmentarzysko Imperiów, niestety najczęściej jednak odgrywał rolę "Pionka i Szachownicy Imperiów". Coś mi mówi że w niedalekiej przyszłości ten kraj podzieli się na troje o ile nie wyjdą na jakąkolwiek polityczną prostą, część pasztuńska na południu, rejony metropolii Kabul (Kabulistan?) jako "ubogi Singapur" oraz zamieszkany przez resztę tereny północno-zachodnie jako osobne państwo.