Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny Jeżeli bank pobiera 2 % przy wcześniejszej spłacie kredytu przed upływem 36 miesięcy to rozumiem że zaoszczędzone pieniądze przy wakacjach kredytowych lepiej nadplacic po upływie 3 lat ?
  • 11
@matm: No jak kredyt jest oprocentowany na 6%, a wcześniejsza spłata kosztuje 1% czy tam 2%, to chyba logiczne co się lepiej opłaca.
A szczególnie jeśli to 6% pomnożysz przez 3 lata. To chyba lepiej zapłacić raz 1% niż 3x6% od tego co mogłeś spłacić.

Wyliczenia uproszczone, ale tak to mniej więcej wygląda
@Tomahawkkk nie chodzi mi kiedy lepiej nadplacic kredyt zaoszczędzonymi pieniędzmi z wakacji odrazu po miesiącu czy na koniec? Npwakacje mam we wrześniu. To w październiku nadplacic czy poczekać na koniec wakacji?
@matm: Jeśli Twój bank to mBank to oni pobierają 2% od pozostałego kapitału do spłaty przy spłacie całkowitej. Przykład: jak masz 100k kapitału do spłaty i robisz jeden przelew na 100k to zapłacisz od tego 2%. Ale jeśli najpierw zrobisz nadpłatę częściową na 99900 pln i zostanie Ci 100pln do końca kredytu i zrobisz potem spłatę całkowitą to 2% będzie liczone od 100pln czyli 2zł. Ja tak zrobiłem rok temu -
@matm: Ja nie pracuję w banku, najprościej byłoby gdybyś zadzwonił do swojego opiekuna i dowiedział się czy to 2% dotyczy spłaty częściowej czy całkowitej czy obu. Jak tylko całkowitej nadpłacaj śmiało jak też częściowej to jeśli masz oprocentowanie kredytu większe niż ta "prowizja" 2% to według mnie i tak się opłaca nadpłacać. Jak wcześniej ktoś powiedział i tak z powodu oprocentowania odsetki od nie nadpłaconej kwoty byłyby większe niż ta prowizja.
@matm Zapłacone 2% prowizji dzisiaj odrabiasz na oprocentowaniu 6% w 4 miesiące na odsetkach, na oprocentowaniu 8% w 3 miesiące. Zakładając oprocentowanie 6% i nadpłatę częściową 50k zł, albo nadplacasz i płacisz prowizję od nadpłaty 1000 zł albo czekasz 3 lata z nadpłatą i przez ten czas płacisz odsetki wyższe łącznie o 9000 zł.
@matm bierzesz sobie wakacje kredytowe tak jak ja od sierpnia do końca listopada. W międzyczasie wrzucasz zaoszczędzoną kasę na jakąś lokatę lub konto oszczędnościowe. W grudniu nadplacasz kredyt kasa z wakacji kredytowych. To najlepsza opcja.