Wpis z mikrobloga

Hejka. Zbudowałem nowy PC 1.5 miesiąca temu i do dziś nie mogę w spokoju pograć w gierki chociaż system działa stabilnie i nie #!$%@? mi już się podczas zwykłego korzystania po zmianie płyty głównej i ramu. Ale dalej mam problem z nvidia.

Mam najnowszy sterownik, jak komp był nowy zainstalowałem z strony nvidi, potem zainstalowałem sobie geforce experience i od samego początku on nie działa normalnie. Czekałem na aktualizacje sterowników jednak nic to nie dało.

Komp przeszedł test firestrike i cinebench śpiewająco jednak mam problemy w gierkach, w football managera 2021 udaje mi się pograć bez żadnych błędów odkąd ustawiłem w windowsie ze ma używać RTX a nie integry (wyświetlacz -> wydajność) wcześniej mnie wyrzucało z błędem jakimś losowym. Tak samo w innych grach, ale samo ustawienie wydajności nie pomaga na wszystko.

W nvidii experience nie działa mi nic. Nawet jak chce wyświetlić status natychmiastowej powtórki nie wyświetla się on na ekranie, nie mowiac już o liczniku fps czy performance monitorze. Każde śledzenie wydajności w nvidii pokazuje mi same zera lub kręcenie się w kółko i n/a.

Chciałem odinstalować i zainstalować ponownie geforce experience ale napotkałem na ścianę, jak daje odinstaluj pojawia mi się żebym dał uprawnienia dla Windows host process (rundll32) (wtf????) wiec boje się zezwolić że coś mi się #!$%@? w systemie, a kompa potrzebuje do pracy i w ogóle funkcjonowania.

System jest świeżo postawiony na nowym dysku m2 Windows 10 półtora miesiąca temu, ale przez poprzednia płytę Asusa sporo crashy i bugow przeszedł. Chociaż działa już stabilnie.

Jeśli chodzi o gry.

Grałem sobie w wartales i po 20 minutach wywaliło mi gre do małego okna, w tym oknie ekran się zrobił czarny i gra się zamknęła.

Log:
error: nvlddmkm. \device\video3
Error occured on GPUID: 100

Podczas grania w Medieval Dynasty całkowicie #!$%@? mi się ekran jeden i drugi, kolory się zmieniły, chyba powinien być bluescreen ale go nie było. System sie zresetował. Chociaż log jak z bluescreena i tak powstał. Z tego co wywnioskowałem z błędu to było spowodowane sterownikiem do słuchawek ponieważ to już nie pierwszy raz jak #!$%@? mi kompa i było ostrzeżenie ze driver failed to load i ID moich słuchawek czyli logitech g pro x. Odkąd je odłączyłem i usunąłem program G Hub to takie błędy już mi sie nie zdarzają, ale dalej nie mogę pograć w spokoju.

Wiem ze powinienem dalej testować ale nie odpalam medieval dynasty czy dying lighta 2 na dłużej bo zawsze po ok 15 minutach komp się #!$%@? z jakiegoś powodu tego lub innego, temperatury nie przekraczają 60 i ogólnie fps w grach są takie jak powinny być. mam już PTSD od tych ciągłych błędów, stresuje mnie to, nawet mi się już nie chce tego odpalać żeby czekać aż znowu #!$%@? i zobaczyć co się stanie bo obawiam się ze za którymś razem mi w ogóle komp nie wstanie a jak mówię potrzebuje go do pracy.

Macie jakiś pomysł co mam z tym zrobić? Od półtora miesiąca odkąd mam te grafe 30xx i procka 12 generacji mój komp się nadawał do śmietnika, dopiero ostatnio jest lepiej ale i tak nie mogę pograć.

MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4
ASUS GeForce RTX 3080 TUF Gaming OC V2 LHR 10GB GDDR6X
Intel Core i9-12900K
32gb ram g-skill 3600mhz (ustawione na 3200)
be quiet! Dark Power 12 1000W 80 Plus Titanium
Windows 10

#pcmasterrace #komputery #nvidia
  • 11
@ActiveekHere: Jak wyżej, postaw system na nowo. Jeśli w ciągu 1.5 miesiąca już masz sporo rzeczy na dysku, których nie chcesz się pozbywać/backupować to możesz wykonać instalację z pozostawieniem wszystkich plików i programów.

Jeśli dalej jest problem to GPU do zwrotu.
@ActiveekHere: Windows 10 nie radzi sobie z prawidłową obsługa nowych CPU Intela, bo mają dwa typy rdzeni, mocniejsze P i słabsze E. U mnie powodowały różne dziwne problemy, np. zanikał mi dźwięk na jednym głośniku lub gry często się przycinały. Wyłączenie wszystkich słabszych rdzeni E rozwiązało problemy. Ewentualnie możesz zainstalować Windowsa 11, tam nowe CPU podobno są obsługiwane prawidłowo. Ja właśnie w ten weekend planuje postawić 11tkę.
@rybak17: Aktualizację wszystkie sterowniki i BIOS płyty głównej na bieżąco. Skoro radzi sobie bardzo dobrze to dlaczego, gdy mam aktywne rdzenie P i E:
- losowa zanika mi dźwięk w jednym z głośników
- Assasins Creed Valhalla wysypuje się do pulpitu średnio co kilkanaście minut
- Watch Dogs Legion wcale się nie uruchamia (to akurat wina Denuvo, nadal Ubisoft nic z tym nie zrobił).
- w różnych grach mam bardzo częste
@Desolator: może masz jakąś gównianą płytę główną albo słabo napisane sterowniki albo jakieś wady produkcyjne.

Mam i5 12gen i działa bardzo dobrze na Win 10 bez utraty wydajności.