Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Przez ostatnie 3 miesiące uczyłem po pracy SQLa, Power Bi, Excela. Teraz zabrałem się za książkę do DAXa która kilka razy była poruszana na tagu od BI. Mam pytanie czego warto się uczyć po DAX żeby dostać pracę jako junior? Czy jest w ogóle zapotrzebowanie teraz na Power Bi dev, BI czy też DA? Naczytałem się trochę że w USA są zwolnienia w IT i że idzie recesja i zastanawiam się czy nie za późno zabrałem się za wejście do branży analizy danych? Dodam że mam 33 lata, nie za stary jestem na juniora?
#sql #analizadanych #tableau #naukaprogramowania #pracait #powerbi #businessintelligence

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62f3d1cfa5113ec157cf818c
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 7
@AnonimoweMirkoWyznania zapotrzebowanie na PBI devów jest bardzo duże, tylko jak to w IT bywa junior od ręki pracy nie dostaje, trzeb się trochę na szukać na początku. W BI wynika to z tego, że próg wejścia jest dość niski i bardzo wielu ludzi przebranżawia się w firmach wewnętrznie, przez co oferty szybko znikają.

Ucząc się daxa z kompletnego poradnika po dax juz zyskujesz spory plus na rekrutacji. Weryfikowałem technicznie dziesiątki ludzi na
@AnonimoweMirkoWyznania: Hej, jeśli umiesz dobrze SQLa to może warto przebranżowić się na konsultanta ERP? dobra znajomość np. Produkcji + SQL otwiera przed tobą fajne możliwości. Niestety wiąże się to z mniejszym wynagrodzeniem na start, ale przy obecnym zapotrzebowaniu na konsultantów w rok jesteś w stanie wyrobić sobie solidną podstawę ;) Wiele firm wdrożeniowych poza wdrażaniem ERP integruje się z BI, również posiadają systemy BI w swojej ofercie, więc byłbyś taki "multifunkcyjny"
SzczęśliwyRogal: Ogólnie warto, nie ma recesji w business intelligence. To jest dział przewagi strategicznej więc jest niezbędny też w kryzysie.

Pytanie co w ogóle wiesz o hurtowniach danych, co wiesz o bazach danych, co wiesz o otoczce biznesowej BI.
Pytanie co umiesz zrobic w sql poza wszystkimi joinami.

Powerbi to wierzchnia warstwa
---

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
@Sad_poyato: "Prócz pbi i sql, warto poznać podstawy wiedzy o bazach danych i technologiach chmurowych." Widziałem Twój wpis na temat tego co junior powinien ogarniać z pbi i jest mega pomocny! Potrafiłbyś określić co junior mógłby ogarnąć samemu z wiedzy o bazach danych i chmury? Nie musi to być jakoś mega dokładnie, kilka haseł kluczowych pewnie mi pomoże
@dziwna_kuna:

kilka tematów które mi przychodza do głowy:

1. Relacyjne i nierelacyjne bazy danych - charakterystyka
2. Baza danych, hurtownia danych, data marty, datalake - definicje i różnice
3. ETL i ELT
4. Architektura rozwiązania raportowego
5. Technologie chmurowe vs On-premise - przykłady technologi, charakterystyki i różnice
6. Czym są indeksy i partycje
7. Rodzaje kluczy w bazach danych
8. Normalizacja danych
9. Schaty relacyjnych baz danych
10. Sytemy OLAP i