Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#elektronika #smarthome #homeassistant #esp32

Cześć, mam bramę którą chce sterować przy pomocy esp32. Brama ma 5 portów do sterowania - com i start, stop, cykl, coś tam jeszcze. Wystarczy zewrzeć jeden z tych portów z com na ułamek sekundy aby zainicjować akcje. W instrukcji bramy jest napisane aby nie podawać żadnego napięcia na te porty bramy

Chciałbym aby tym zwieraniem zajęło się esp32/esp8266 . Zastanawiam się czy aby na pewno potrzebuje do tego przekaźnik, czy wystarczy połączyć porty gpio z portami w sterowniku bramy.
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: było by to w 100% rozsądne gdybym miał w którymś z urządzeń powyżej tych 12v, a wygląda na to że nie mam na portach obu urządzeń napięć powyżej 12v, ale jeszcze nie mierzyłem
@WMPP sprawdź jakie masz tam wyjścia z bramy, u mnie było 12v i podłączyłem do tego płytkę z przekaźnikiem oraz tasmota na ESP, z ustawionym automatycznym przełączeniem po 500ms od włączenia. Bezpośrednio musiałbyś zrobić coś sam.
@WMPP: urządzeni, zasilane z osobnego zasilacza, wyposażone w jebitny silnik, całość połączona długim przewodem, zapewne prowadzonym wraz z innymi instalacjami w domu - tak, to brzmi, jak znakomity pomysł na coś, co można podłączyć bezpośrednio do portu procesora :)
zewrzeć jeden z tych portów


@WMPP: wiesz li jak działa popularna 'zwarciówka'? Masz podać potencjał na kontakcie A danego portu na kontakt B i nie rozmyślać dlaczemu na jednym jest 3 a na innym 7V. Czyli transoptor, przekaźnik solid state z izolacją wejścia sterującego, coś w ten deseń. O optoizolacji napisali ci wyżej.
@keton22: No właśnei przmeyślałem raz jeszcze temat i doszedłem do wniosku że przy pomocy samego GPIO nie mam jak zewsrzeć portu 1 z portem np. 5. Moge je tylko podnosić, a to może mi regulować przekaźnikiem, który zewrze porty.
@WMPP: jeśli chcesz to zrobić tak, że kolejne wejścia sterownika bramy połączyć z kolejnymi portami procesora (mniejsza o to, czy bezpośrednio, czy pośrednio), to... to może przemyśl to raz jeszcze, jak to ma działać :)

Tak pokrótce: na sterowniku bramy COM to nie jest żadne wejście, tylko zacisk wspólny. Pozostałe wejścia zwierasz do niego. Z tym, że wejście STOP zwykle łączysz wyłącznie z barierą IR zabezpieczającą wjazd. Do celów domowej automatyki
Jarek_P - @WMPP: jeśli chcesz to zrobić tak, że kolejne wejścia sterownika bramy połą...

źródło: comment_1660036005gfeiUtwcGW1XNTi3FbkPZR.jpg

Pobierz
@Jarek_P: Napęd bramy zaświeca diodę LED1 gdy krańcówka1 załacza kontrakton2, lub LED2 gdy krańcówka2 załacza kontraktorn2. Jesli chciałbym zbierac informacje o tym czy brama jest otwarta czy zamknięta, to najlepiej bazowaćna tych diodach LED. Albo fotoprzekaźnikiem (zapomniałem terminu po angielsku), albo podpiąć się pod diode i zbierać info czy jest napięcie czy nie ma.