Wpis z mikrobloga

@moserusik: ostatnio sprzedawałem w podobnej sytuacji. Nie, nie przechodzi. Gość który ode mnie kupił w końcu załatwił to jakimś aneksem u agenta, ale nie wiem czy nie kupił nowej polisy. Z automatu to się nie dzieje na pewno.
@Wookash071: umowa, która była zawarta przed sprzedażą, czyli u opa do 10 sierpnia przechodzi. Ale się automatycznie nie przedłuży. A ta kupiona przez poprzedniego właściciela „na przyszłość” nie będzie ważna po 10 sierpnia u opa. Dwa miesiące temu to przerabiałem.
@t-tk: dokładnie tak jest. Polisa ważna do 10 sierpnia przechodzi na nowego właściciela, a polisa którą poprzedni właściciel kupił z okresem od 11 sierpnia zostanie anulowana. Na nowego właściciela przechodzi tylko polisa ważna w dniu zakupu pojazdu.

I jeszcze kilka spraw:

@moserusik: A to nie jest tak, ze właściciel może rozwiązać OC po sprzedaży, dostaje zwrot kasy i ubezpieczenie się unieważnia?


Po sprzedaży, oc może wypowiedzieć tylko nabywca. Sprzedawca, sprzedaje
@t-tk: @darek_fraczek: to w sumie dziwne, bo trzy lata temu kupiłem samochód i miałem identyczną sytuację. Stare OC ważne jeszcze kilka dni i wykupione nowe z opłacona pierwsza ratą. Sprzedaży stary właściciel nie zgłosił ubezpieczycielowi, zrobiłem to ja przy zbliżającym się terminie drugiej raty. Problemu nie było.
@t-tk: @moserusik: nie zgadzam się z tym, że polisa zawarta "na przyszłość nie przechodzi" Wynika to z ustawy.
Cytuję odpowiedź rzecznika finansowego w tej sprawie:
Art. 31 ust. 1
ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych stanowi, iż w przypadku przeniesienia prawa
własności pojazdu, na nowego posiadacza pojazdu przechodzą prawa i obowiązki wynikające
z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez zbywcę tego pojazdu. Niezależnie od tego, jaki
był okres ubezpieczenia wskazany na polisie umowa