Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #hipoteka #nieruchomosci #wakacjekredytowe

Mirki mam pytanie, chyba głupie bo nie umiem tego do końca zrozumieć bo nigdy nie nadpłacałem. Dostałem te wakacje, brałem pod uwagę przeznaczenie tych luk na spłatę bo niby czemu nie, ale jaki ma sens nadpłacanie w czasach kiedy stopy są na tak wysokim poziomie? Czemu mam dawać im zarobić a nie poczekać do 2024 na spadki i dopiero wtedy nadpłacać?

Zakładam, że chodzi tu o nadpłatę kapitału, tylko skąd bank będzie o tym wiedział że mi chodzi o spłatę kapitału a nie odsetek? Każda nadpłata = w domyśle nadpłata kapitału?
  • 20
  • Odpowiedz
@Tomahawkkk: na mój rozum im wyższe odsetki, tym więcej bank i cała sieć zarabia. Nadpłata w momencie wyższych odsetek = wyższe wynagrodzenie dla nich wszystkich, ale widzę że stąd właśnie było moje błędne przekonanie skoro chodzi właściwe nadpłate części kapitału a nie całego kosztu kredytu
  • Odpowiedz
@Blinddy: nadpłacając spłacasz tylko kapitał. tak naprawdę jest odwrotnie niż myślisz; im wyższe stopy, tym bardziej opłaca się nadpłacać, bo odsetki płacisz od niespłaconego kapitału, a im go mniej, i im wyższe stopy, tym większa oszczędność
  • Odpowiedz
@powodzenia: to by miało w takim razie sens, zastanawiało mnie czy są banki stosują jakieś nieuczciwe praktyki i mogą taką nadpłatę potraktować na poczet odsetek, szczególnie że harmonogramy spłat zawsze ustalają na najbliższe 12 miesięcy i to trochę wprowadza w błąd
  • Odpowiedz
@Blinddy: w wielkim skrocie i na przykladzie (fake dane, wiec nie licz czy dokladnie tyle wynosi przy tym oprocentowaniu, to tylko przyklad). Kredyt 200k na 20lat, rata 1500zl, kapital 300zl, odsetki 1200zl. Calosc kredytu z odsetkami to 400k. Robisz nadplate kredytu 50k i skracasz sobie okres kredytowy. Bank przelicza Ci caly kredyt by rata sie nie zmienila (bo nie zmniejszasz raty tylko skracasz kredyt). Masz wtedy kredyt 150k (nadplata sam kapital),
  • Odpowiedz
@Blinddy: nie wiem czy to można uważać za złą praktykę ale musisz przeczytać umowę aby zobaczyć co musisz zrobić aby taka nadpłata się liczyła (albo zapytać w oddziale). Jak źle przelejesz pieniądze to faktycznie będą one tam siedzieć i czekać na zapłacenie odsetek.
  • Odpowiedz
@shus: zobaczę czy dali specjalnie konto do nadpłat :) żeby nie było tak jak podejrzewam jak mogą zrobić, jeśli wpłacę to na to samo konto co raty

@nomundo: dzięki za odpowiedź, już wszystko jest dla mnie klarowne
  • Odpowiedz
@Blinddy: Jeszcze jedno, jak masz umowę w PKO czy podobnym gównie to przeczytaj umowę czy nie masz prowizji za wcześniejszą spłatę bo trafiały się takie zapisy. No i serio poczytaj sobie na ten temat, a nie pytaj na wykopie bo to rzeczywiście są podstawy.
  • Odpowiedz
zastanawiało mnie czy są banki stosują jakieś nieuczciwe praktyki i mogą taką nadpłatę potraktować na poczet odsetek


@Blinddy: To dobrze, że zastanawiasz się teraz, a nie przed podpisaniem umowy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
@Blinddy: Nadpłacisz tylko kapitał, wiec masz potem mniejsze odsetki, a odsetki to jest zysk dla banku. A ludzie którzy ci wrzesiniej pisali abyś nie brał kredytu, zadając tak podstawowe pytania sugerujesz totalna głupotę. I tak masz prawo pytac, ale przed wzięciem kredytu, a nie ze kupujesz auto w salonie, i ono nagle przestało jeździć, i ty nie wiesz co się stało, i ze pisze brak paliwa i nie wiesz co robić.
  • Odpowiedz
@Xatoos: miałem taki zapis, przez 5 lat dodatkową karę za spłatę całej kwoty jako ochrona przed wszystkimi flipperami, już dawno jestem po tym okresie, po prostu nigdy nie nadpłacałem a teraz mam taką okazję.

@JanuszAndrzejNowak: i co dokładnie by to zmieniło, jeżeli stosują takie praktyki, przed czy po podpisaniu umowy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Blinddy: Zgodzę się ze nie chce drugiej elektrody, ale jak wejdziesz na stronę banku masz wyraźnie wszystko napisane. Właśnie to zrobiłem, i w santanderze wysłałem wniosek. Rozumiem gdyby pytanie dotyczyło wzoru na procent składany, ale ty serio spytałeś jak się tankuje auto które już kupiłeś. Twoje pytanie powinno być od razu skierowane do banku, a nie na portal ze śmiesznymi obrazkami. Nie oczekuj ze wykop to specjalistyczne forum :)

A i
  • Odpowiedz