Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jaki jest sufit zarobków w IT w PL?

Pracuję teraz jako data engineer w spokojnej robocie (11k brutto). Fajna atmosfera, nie za dużo pracy, ale trochę mało się rozwijam i mało ambitne projekty.

Kolega polecił mi wzięcie drugie kontraktu na B2B i ciągnięcie dwóch fuch naraz. Ostatnio z kolei dostałem ofertę na rolę jakby prowadzącą do product managera, która wygląda bardzo ciekawie z ekspozycją na biznes. I zastanawiam się, na którą ścieżkę się zdecydować.

Z jednej strony zarobki takich PMów, product ownerów z doświadczeniem są naprawdę niezłe (widziałem stawki koło 30k w lepszych miejscach), ale z drugiej strony ogranicza mnie to w dużej mierze to firm w okolicach Warszawy i pełna zdalna praca raczej odpada.

Jako dev (głownie data engineering, trochę doświadczenia z AI/ML i chmurą) zastanawiam się ile można wyciągnąć po spędzeniu trochę czasu na specjalizacji w takim stacku? W PL przebić 20k raczej będzie trudno, ale gdyby dostać ten wymarzony zdalny kontrakt z zachodu, to pewnie wpadłoby więcej. Tylko naprawdę nie rozumiem, kto z zachodu chciałby płacić więcej niż te 25-30k, bo mogliby przecież mieć za tę kasę kogoś na miejscu.

Byłbym mega wdzięczny za parę data pointów i opinie jak wygląda potencjalny poziom zarobków i co zrobić. Wiadomo, że celuję w top range'a pensji, ale mimo wszystko historie to typach co programowali od 12 roku życia i w wieku 22 poszli do google w san franciso chyba się nie przydadzą, bo nie ma takich zbyt wielu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programista15k #programowanie #it #korpo #konsulting #pm #data

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e399300a71f0e7a33039b4
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 15
Jak chcesz pracować na luzie i masz pokaźne doświadczenie to 20k i lekko więcej możesz spokojnie wyciągać. Większe stawki są zarezerwowane raczej dla osób które chcą rzeczywiście zapierdzielać i mają sporego skilla, a w tym przypadku sky is the limit. Oczywiście mam na myśli polskie firmy działające na polskim rynku, bo za granicą to stawki razy dwa albo więcej.
w wieku 22 poszli do google w san franciso chyba się nie przydadzą, bo nie ma takich zbyt wielu


@AnonimoweMirkoWyznania: A skąd przeświadczenie że google to wybitne miejsce pracy, a dodatkowo najlepiej płatne, jako że to SF? Ani jedno ani drugie nie jest prawdą, a 22-letnia osoba nie pójdzie do google w SF bo nie ma wizy, a L1 nie jest możliwe xD

Tylko naprawdę nie rozumiem, kto z zachodu chciałby
@AnonimoweMirkoWyznania: przecież DE to teraz najbardziej rozchwytywana działka (bardziej niż AI/ML imho), a jak robisz w modern data stack-u albo jesteś unicornem DataOps (DE + infra pod DE) to już w w ogóle elegancko i bardzo dobry hajs. Na jj przecież są oferty na mida z widełkami 20-30k b2b. Jak za mało to dobry angielski (płynny B2 styka) i kontrakt zagraniczny remote - stawki 400-500 gbp/md są bardzo częste (40-47k pln).
SzczęśliwyOrangutan:

kto z zachodu chciałby płacić więcej niż te 25-30k


mediana za developera w uk to 500 funtow /day to jest (20 dni) 56k PLN

Posiedzisz tam 3-9 msc i potem full remote, potraktuj to jako delegacje.

Na pewno ogłada, C1-2, poprawny akcent i zrozumienie biznesu sprawi, ze bedziesz kims wiele leveli wyzej niz pajeet
---

Zaakceptował: sokytsinolop
Tylko naprawdę nie rozumiem, kto z zachodu chciałby płacić więcej niż te 25-30k, bo mogliby przecież mieć za tę kasę kogoś na miejscu.


@AnonimoweMirkoWyznania: Gdzie? W USA to sa niskie stawki. $120k rocznie minimum za kogos ogarnietego. Do tego dochodza koszty pracownika a takiego polaka na B2B masz za 30k rocznie i #!$%@?.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: Panie masz zajebistą działkę gdzie sky is the limit. Ja w QA miałem więcej (przeliczając b2b na UOP) na polskich kontaktach. Trochę czasu zeszło na polowanie na zagraniczny kontrakt ale i tak udało się zgarnąć zacną stawkę na full remote. Sporo brakuje do wspominanych 500gbp MD. Ale i tak jest nieźle bo Polski sufit testerski grubo przebity. Także do roboty... Troche pracy, sporo rozmów i ciut szczęścia - spokojnie pewnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: A i z tym stackiem jeżeli rzeczywiście coś tam ogarniasz to 20-30k b2b w Polsce masz na luzie. Za granicą pewnie 40k-50k. Przecież to jest raptem 10k EUR. Licząc ich koszty itd to pewnie jest z 6k EUR na rękę na ich UOP. W medianie ich stawek z tego co widziałem. A lokalnego nie wezmą z prostych przyczyn - nie mają kogo, bo każdy ma pracę i trzeba więcej sypnąć