Wpis z mikrobloga

@WyimaginowanyPrzyjaciel: wysokie w stosunku do czego? Z tego co widzę to w ustawie jest zapisane że nie więcej niż 0,5% aktywów netto za zarządzanie w skali roku, to mniej niż wiele komercyjnych produktów (np. Finax 1% + VAT), nie mówiąc o złodziejskich TFI gdzie średnio było 4% jakiś czas temu.
  • Odpowiedz
@pluski: Czy masz jakąś podstawę prawną, czy tylko "złe państwo na pewno ukradnie"? Podstawą zaufania do PPK było właśnie możliwość wypłaty - to skłoniło ludzi do próby ulokowania środków.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ImbaJakichMalo: było jakiś czas temu info na Mirko, że mają zablokować niedługo wypłaty, na komórce teraz nie znajdę

Po za tym, nie tylko pracodawca wypłaca tam hajs, ale Ty też, bo jest potrącane z wypłaty przecież
  • Odpowiedz
@ImbaJakichMalo: Jak wypłacasz to tracisz bonusy (oddajesz je rządowi za darmo) i jeszcze potrącają jakieś 30%, czyli wychodzisz do przodu jakieś może 1 - 1,5%
Dla mnie strata czasu, no i część tych odłożonych pieniędzy jednak przepada.
  • Odpowiedz
@pluski: Nie słyszałem, o żadnej takiej podstawie prawnej, a ktoś wrzucał na Mirko nie jest dla mnie wystarczające xd. Tak, ja wrzucam 4% pracodawca wrzuca ileśtam i wypłacam 100% ze swojego 4% i 70% pracodawcy. Czyli 70% to mój "zysk" z tego wszystkiego.
  • Odpowiedz
@ImbaJakichMalo: "Czyli 70% to mój "zysk" z tego wszystkiego."

70% z tych 2% (standardowo) wpłacanych przez pracodawcę.

Co daje 14zł na każdy 1000zł zarobków.

Przy okazji rząd zabiera sobie 6zł z każdego tysiąca 'za nic'
  • Odpowiedz
@WyimaginowanyPrzyjaciel: jak ogarniasz zagraniczne biura maklerskie to jak najbardziej. Porównując np. z mBank/BOSSA bo już tak różowo nie wygląda, a i tak są to trudniejsze w obsłudze produkty niż PPK, zakładam że ktoś kto się nie zna na tym to średnio dużo lepiej wyjdzie na PPK (pomijając nawet to że w PPK od razu masz dopłaty).
  • Odpowiedz
@EdekMoczygeba: I co miesiąc bawisz się w wypłacanie? :) Bo jeśli nie to de facto na bieżąco jesteś te 20zł (na każdy zarobiony tysiąc) miesięcznie w plecy.

Po to podałem proporcje żeby mi wykopki 15k nie wyskakiwali, że ten czy tamten 20k rocznie w ten sposób ma do przodu, no okej, pewnie, dobre i 15zł na trzy chleby.

A co będzie za 10-15 lat?
OFE też nam dużo obiecało, to też
  • Odpowiedz
do ETFa


@WyimaginowanyPrzyjaciel: i tylko w stosunku do tego. Z punktu widzenia innych produktów inwestycyjnych dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego w tym kraju, koszty obsługi są bardzo niskie. Nawet te 0.5% które mają w ustawie niekoniecznie pobierają, nie pamiętam które TFI, ale ostatnio widziałem, że za 2021 pobrali bodaj 0.25%.

Oczywiście pomijam tutaj zdolność wspomnianego przeciętnego Kowalskiego do zrozumienia innych produktów inwestycyjnych z podobnym poziomem wynagrodzenia dla TFI.

@Caroo:
  • Odpowiedz
OFE też nam dużo obiecało, to też były NASZE pieniądze, ale nagle jak chciałeś wypłacić zamiast oddać do zusu to z prowizją, a mimo tego, że poszły do ZUS'u to jeszcze przy wypłacie emerytury zostaną opodatkowane chyba po raz trzeci :D


@zuchtomek: nie masz racji, no chyba, że uważasz, że pieniądze w ZUSie też są Twoje

1. OFE było tylko przesunięciem części składki ZUSowskiej do OFE. Czy byłeś w OFE czy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@vinmcqueen: 1. Nie, nie bawię się w wypłacanie co miesiąc. Póki co nie wypłaciłem ani razu bo nie było takiej potrzeby, ale wiem, że w każdym momencie mogę to zrobić kilkoma kliknięciami w komputerze, kilka sekund "pracy".
2. Nie zarabiam 15k, a średnią krajową. I właśnie dla średniej krajowej jest to zysk ok. 1000 zł rocznie.
3.

to też były NASZE pieniądze


Najczęściej powtarzana nieprawda. OFE nigdy nie były pieniędzmi pracowników.
  • Odpowiedz