Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Mireczki z #siecikomputerowe, chciałbym znaleźć pracę jako sieciowiec. Niestety ze studiów wyniosłem praktycznie nic (albo może tak mi się tylko wydaję i moja wiedza w zupełności wystarczy) i nie wiem, czego się spodziewać. Jak wyglądała wasza pierwsza praca i jakie były wasze obowiązki na wyżej wymienionym stanowisku? Pozdrawiam serdecznie.
#siecikomputerowe #sieci
Red_Ducc - Mireczki z #siecikomputerowe, chciałbym znaleźć pracę jako sieciowiec. Nie...

źródło: comment_1657881637Na2s7jwUIley7B56EHukJx.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
@Loperamid: co wskazuje na to, że jest to bait?
@mutencath: ciężko powiedzieć xd przedmioty związane z sieciami na studiach zaliczałem bez problemu, ale wydaję mi się, że te czynności raczej nie przekładają się na obowiązki, wykonywane w pierwszej pracy w sieciach
  • Odpowiedz
@Red_Ducc: Praca z którymś vendorem? Wiesz czym się różni L2 od L3? Protokoły? Praca z firewallami? WLC?

Genralnie praca w sieci pracy w sieci nierówna - nawet ta pierwsza.
Możesz być Panem od puszczania pingów z cisco albo możesz robić coś ambitniejszego.
  • Odpowiedz
@mutencath: o czyli miałem rację, że ze studiów nic nie wyniosłem.. Z rzeczy wyżej wymienionych, znam tylko protokoły, ale nie do końca wiem, jak tą wiedzę wykorzystać (czyli czysta teoria). Do czynienia miałem tylko ze "sprzętem" Cisco w Packet Tracer, więc nawet nie fizycznie. Ehh wiedziałem, że te studia to tylko strata czasu..
  • Odpowiedz
@Red_Ducc: No ale konkretnie co potrafisz, mamy ci podpowiadac? Robiles przeciez cos w tym cisco tracerze, to nie tylko przeciagnie ikonek i kresek ukazujacych polaczenia ( a te przeciez tez musisz wybrac poprawnie).
Prawo jazdy tez masz ale nie umiesz uzywac skrzyni biegow ani zatrzymac sie bez gaszenia silnika?
  • Odpowiedz
@Red_Ducc:

Z rzeczy wyżej wymienionych, znam tylko protokoły, ale nie do końca wiem, jak tą wiedzę wykorzystać (czyli czysta teoria).

No to już cokolwiek wiesz. Eigrp, OSPF, IS-IS, BGP? Czy tylko RIP był?
Nawet mając to, to już coś wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co robiłeś w packet tracer, tak jak kolega wyżej napisał - co umiesz - konkrety.
  • Odpowiedz
@Red_Ducc: Dzień dobry, witamy w polskim systemie kształcenia technicznego. ;-)

Program nauczania ze studiów delikatnie mówiąc "olałem" i kształciłem się sam.
Zacząłem od Akademii Cisco. Później był własne laboratorium (nie było wtedy chmury, czy EVE-NG lub wirtualnych routerów) i dużo labowania.

Jak wyglądała wasza pierwsza praca i jakie były wasze obowiązki na wyżej wymienionym stanowisku?


Pracowałem jako instalator sieci. Robiłem przyłącza radiowe klientom lokalnego dostawcy usług. Głównie praca fizyczna polegająca na
  • Odpowiedz
@Red_Ducc: Pamiętaj też o jednym:
przy szukaniu pracy - szczególnie pierwszej - równie ważne jak wiedza i umiejetności jest umiejętność sprzedania się.
Nikt Cię za język ciągnął nie będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mutencath: OSPF niby też był, ale czy w pełni rozumiem, po co? Chyba nie xd
Wiem wiem, ale w tym poście oczekiwałem prostej odpowiedzi, jakie były Wasze obowiązki w pierwszej pracy związanej z sieciami, a nie tworzenie mojego CV xd
  • Odpowiedz
@Red_Ducc: Po pierwszej pracy, bez doświadczenie i odrazu po studiach, nie oczekuj, że dostaniesz laptopa i będziesz miał zadania i obowiązki jak ludzie z doświadczniem.

Jeśli chcesz pracować w sieciach/telekomunikacji, a nie pracowałeś jeszcze to rozejrzyj się za pracą jako operator NOC lub w pierwszej lini wsparcia.
W takiej pracy głównie patrzysz się na wykresy i alarmy, a jak coś się pojawi to przekazujesz dalej.
Taka praca ma duży plus. Możesz
  • Odpowiedz
@Showroute_pl: dokładnie o taką ofertę by mi chodziło. Nie oczekuję, że ktoś powierzy mi zadania w fizycznej firmie, którymi zajmowałem się na studiach. Nigdzie mi się nie śpieszy, chciałbym właśnie współpracować oraz obserwować ludzi w tej branży, z większym doświadczeniem, jednocześnie ucząc się fachu.
  • Odpowiedz
@Red_Ducc: Czyli robiles kopiuj wklej ale nie rozumiesz co robiles? Nikt nie wie co ty robiles na zajeciach, czy sobie robiles cos na wlasna reke. No to pytanie skoro odpowiedziales komus na osfp, roznica miedzy routingiem statycznym a dynamicznym, kiedy sie stosuje ten lub nie stosuje tamtego, takich pytan mozesz sie spodziewac na rozmowach kwalifikacyjnych, liczenia masek czy podsieci, topologia STP, dzialanie vlanow przechodzacych przez rozne porty, urzadzenia. Sa rozne firmy,
  • Odpowiedz
@krzywy_kanister: ja rozumiem, że dla Ciebie jest to wszystko oczywiste i jesteś zdziwiony, że tego nie rozumiem, ale mnie nikt w tej sprawie nie przygotował i nie mam kogo spytać. Na zajęciach robiłem to, czego oczekiwał wykładowca, nawet typy kabli były już za nas wybrane. W zasadzie do zaliczenia labów nauczyłem się w mniej niż 5h, bo zapomniałem o egzaminie. Na własną rękę nic nie robiłem, bo jestem bardzo leniwy i
  • Odpowiedz
@Red_Ducc:

Chciałem po prostu informację, czym się zajmowaliście w poierwszej pracy związanej z sieciami, bo chciałem się tych zagadnień nauczyć/douczyć.


Poznaj podstawy sieci, a następnie wejdź na pracuje.pl lub dział kariera jakiegoś operatora/integratora itp. i zobacz czego wymaga i to poznaj.
To jak ktoś zaczynał, nie wiele Ci powie. Ludzie zaczynali parę lub parędziesiąt lat temu. Wtedy były inne wymagania i siec była inna.

Teraz na początek wymaga się podstaw +
  • Odpowiedz
@Red_Ducc: No nie bo sam nie napisales co robiles, dopiero po kilku wiadomosciach cos tam wypisales.
Mozesz poszukac platnych lub darmowych (torrenty czy jakies darmowe kursy, jeremy it lab na youtubie ma bodajze pelen kurs ccna) ksiazek, materialow do CCNA (cisco) czy informacji innych vendorow, bedziesz mial wiecej wiedzy. Czesto rozni dostawcy udostepniaja czesc materialow za darmo (palo alto, fortinet ale to bardziej security) aruba czy juniper tez maja typowo sieciowo
  • Odpowiedz