Wpis z mikrobloga

Wczoraj zacząłem na poważniej uczyć się DAX z książki The Definitive Guide to DAX i docelowo przejść na coś związanego z klepaniem dashboardów itp. w PowerBI. Zobaczymy na jak długo motywacji wystarczy. Mam dobre stanowisko w finansach z perspektywą dalszych częstych awansów ale jestem skłonny zarabiać mniej żeby robić coś nowego co mnie bardziej ciekawi. Na razie ogarniam:
- excel zaawansowany
- podstawy/średniozaawansowany Power Query
- podstawy PowerBI (proste wykresy, podstawowe miary typu running total czy % of total)
- podstawy SQL ale nie mam na czym ćwiczyć, na razie zarequestowałem w robocie o dostęp read-only żeby chociaż jakieś selecty porobić i mieć dane do zabawy, zobaczymy co z tego bedzie
- i teraz jedziemy z DAXem
- wiedzia z księgowości, audytu finansowego i finansów na wysokim poziomie ale to raczej za bardzo się nie przyda ¯\_(ツ)_/¯

Ot taki gówno wpis, jak mi motywacja nie opadnie to za jakiś czas dam update jak idzie.

#powerbi #businessintelligence #sql #tableau #programowanie
  • 5
- wiedzia z księgowości, audytu finansowego i finansów na wysokim poziomie ale to raczej za bardzo się nie przyda ¯_(ツ)_/¯


@excelfinance: i tutaj się mylisz, bo dzięki temu możesz z buta wjechać w raportowanie finansowe, bo rozumiesz wszystkie te zawiłości. Jak robiłem jakieś raporty dla controlling/revenue to chyba najwięcej czasu zajmowało zrozumienie tego wszystkiego, a potem sprawdzanie krok po kroku czy dobrze coś liczę.
@excelfinance @matti05 dodatkowo obycie w korpo i praca w strukturach dłużej firmy jest bardzo na +.

Jeśli celujesz w PowerBI deva to SQL na poziomie kwerend wyciągających i przekształcających tabele w pełni wystarczy. Skup sie na daxie, PQ, pbi desktopie, modelowaniu danych. Przynajmniej od strony teoretycznej naucz sie funkcji, struktury i możliwości serwisu, później zapoznaj sie z dodatkowymi narzędziami do pbi (tabular editor, dax studio, alm toolkit).

Jesli masz możliwość to najłatwiejszą
@excelfinance trzymam kciuki! co dokładnie robisz w finansach? ja pracuje w controllingu i szczerze ścieżka powerbi deva też bardzo kusi, zwłaszcza że w mojej pracy właśnie najbardziej lubię automatyzację raportów/dashboardow z użyciem powerquery i vba.