Wpis z mikrobloga

Miraski, gdzieś od 2013 r. totalnie odpuściłem #f1, teraz powoli łapię zajawkę i powoli się wdrażam ( ͡° ͜ʖ ͡°) kilka pytań:
1. Jaką stronę/kanał o Formule 1 polecilibyście najbadziej? Istnieją jakieś warte owagi fora/grupy na FB?

2. Można gdzieś dostać coś takiego jak "skarb kibica F1" (najlepiej w papierowej wersji)? Pamiętam, że z czasów Kubicy w BMW wydawał to m.in. Przegląd Sportowy, było to naprawdę fajne, pozwalało usystematyzować wiedzę. Dziś można znaleźć coś takiego na rynku?

3. Czy w obecnej stawce mamy kierowców, którzy do F1 weszli przede wszystkim dzięki talentowi, a nie wsparciu wielkich koncernów (Hamilton, zdaje się również Verstappen), słynnych rodziców (Sainz, Verstappen), ani nie są pay-driverami?
Kiedyś takimi kierowcami byli Raikkonen, Alonso czy Kubica. Dziś mamy kogoś takiego? Natrafiłem na info, że rodzice Ocona sprzedali dom aby syn mógł się rozwijać - w związku z tym, jego można zaliczyć do takiej kategorii, jak wspomniana wcześniej trójka?

Pozdrowienia!

#formula1 #f1 #motorsport #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 14
@Rino91:

1. Reddit.com/r/formula1 - dużo śmieci i wartościowych rzeczy tam wpada, wyłapujesz co cię interesuje po użytkownikach, źródłach. Obcojęzyczne artykuły (włoskie, hiszpańskie, itd.) można tłumaczyć przez deepl.com dobrze sobie radzi.
Jest parę ciekawych tagów na wykopie, ja sobie luźno prowadzę #f1beforerace i #f1postrace - takie podsumowania i wprowadzenia co czeka na najbliższy wyścig, moje ocena, spostrzeżenie wyścigów.

2. Nie wiem.

3. Ocon, raczej nie. Obecnie z wielkich talentów to pewnie Verstappen,
@Aiden7: Dzięki byku( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ad. 1 - a jakieś polskojęzyczne media/fora/grupy? Przyznam, że zależałoby mi na tym, aby od razu content był wyselekcjonowany - raczej chciałbym uniknąć grzebania (a jak piszesz, na Reddicie jest trochę śmieci)

Ad. 3 - czemu Ocon nie pasuje?
Możemy mówić niekoniecznie o "zjawiskowych talentach", ale nawet tych solidniejszych kierowcach - warunek by do F1 doszli bez protekcji sponsora/rodziny (Sainz, Norris)
@Rino91: Klikasz "hot" i masz główne bolączki za sobą. Poza tym to nie wiem w sumie. SokolimOkiem, ale rzadko coś wrzuca. Wielu teraz jest z jakiegoś teamu, ma powiązania albo gigatycznego sponsora ze swojego kraju lub nawet team promujący bardziej 'swojego' kierowcę. Np. dlaczego Antonio siedział tak długo na fotelu kierowcy o wiedzą tylko w Ferrari.
@Rino91: ad3. Nie da się dojść do F1 bez sponsora/rodziców/zespołu. Jeśli jesteś zjawiskowym talentem to jakiś team cię wyłapie i pomoże, ale i tak trzeba mieć jakieś zaplecze.
Takimi historiami jest i Verstappen i Leclerc, ten drugi stracił swojego ojca gdy był w F2 a jego rodzina nigdy nie była przesadnie zamożna (mimo że jest z Monako). Verstappen podobnie, po prostu byli fenomenalni, jednego wyłapał Red Bull, drugiego Ferrari. Ale nie
@BIALYBUREK: ale jeszcze w pierwszej dekadzie lat 2000. mieliśmy historie Raikkonena, Alonso czy Kubicy, którzy do F1 dostali się bez jakiegoś wielkiego wsparcia z zewnątrz. Dziś mamy kogoś takiego?
@Rino91: Czasy się zmieniły. Od młodego jesteś pod opieką profesjonalnych zespołów, ale imo Leclerc będzie Ci pasował. Świetny kierowca (TOP3), któremu zmarł ojciec oraz 2 kumpli na torze - Jules Bianchi i Antoine Hubert. Idealny tragiczny następca Kubicy, szczególnie że jego zespół go sabotuje w tym sezonie. Kibicowanie Leclerkowi to dużo emocji, zarówno pozytywnych (bo gość wyrabia czasem 130% formy jak Kubica w Renault) i negatywnych, bo sabotaż jak w BMW
@Aiden7: no wiadomo, że s4 był wg mercedosowej narracji bardziej, trzeba brać poprawkę na to, że oni przestawiają to po swojemu. Ale w s5 już Verstappen chce wystąpić, więc chyba się dogadali. To jest dobry program, by wciągnąć się w obecne sezony F1.